Jak wybrać lekarza rodzinnego? Jakich formalności trzeba dopełnić?

Antoni Kwapisz
31.08.2020

Wybór lekarza rodzinnego to bardzo ważna decyzja, szczególnie dla rodziców małych dzieci oraz osób, które zmieniły miejsce zamieszkania. Na szczęście po zmianie przepisów nikt nie jest już przypisany do konkretnej przychodni. Mamy pełną swobodę w wyborze medyka, do którego będziemy się udawać w razie choroby. Wcześniej jednak trzeba – jak zwykle – zadbać o kilka spraw formalnych. Całą procedurę opisujemy w naszym poradniku.

Najpierw wizyta w przychodni

Jeśli nie chcemy leczyć się w przychodni, która jest przypisana do naszego miejsca zamieszkania, możemy wybrać dowolną inną – na taki krok często decydują się osoby, które się przeprowadziły, ale mają zaufanie do poprzedniego lekarza rodzinnego i nadal chcą korzystać z jego pomocy. W takiej sytuacji wystarczy tylko udać się do przychodni, wypełnić deklarację wyboru (prosty formularz) i złożyć go w rejestracji.

Warto wiedzieć

W deklaracji wyboru wskazujemy również preferowaną pielęgniarkę oraz położną podstawowej opieki zdrowotnej.

Samo wypełnienie deklaracji jest bardzo proste. Podajemy w niej swoje imię i nazwisko, nazwisko rodowe, datę urodzenia, płeć, numer PESEL, adres zamieszkania oraz – w przypadku studentów – miejsce nauki. Dodatkowo trzeba podać numer karty ubezpieczenia zdrowotnego, kod oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz personalia wybranego  lekarza. Następnie podpisujemy deklarację, to samo robi osoba ją przyjmująca i na tym cała procedura się kończy.

Rada

Do złożenia deklaracji niezbędne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego – może to być na przykład zaświadczenie z ZUS czy umowa o pracę.

Lekarza rodzinnego można w każdej chwili zmienić

To bardzo ważna informacja. W Polsce nie funkcjonuje już coś takiego, jak „dożywotnie” przypisanie do jednego lekarza. Jeśli pacjent uzna, że dany medyk nie spełnia jego oczekiwań, ma pełne prawo w dowolnym momencie zmienić lekarza rodzinnego, a nawet przenieść się do innej przychodni.

W takim przypadku procedura wygląda dokładnie tak samo. Wystarczy tylko złożyć nową deklarację wyboru i wskazać innego lekarza, u którego chcemy się leczyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie