Jak uniknąć zapalenia ucha podczas wakacji nad wodą?

Piotr Kowalczyk
08.02.2021

Zapalenie ucha jest bardzo bolesną i tym samym nieprzyjemną dolegliwością, na którą najczęściej zapadają małe dzieci. Powszechnie kojarzy się ją z infekcjami w sezonie jesienno-zimowym, ale warto wiedzieć, że zapalenia ucha można się nabawić także latem. Co charakterystyczne, ten problem często dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych podczas spędzania wakacji nad wodą – czy to nad morzem, czy jeziorem, a nawet w hotelu z basenem. Jak można temu zaradzić? Oto gotowy zestaw zalecanych metod profilaktyki.

Stosowanie odpowiednich preparatów ochronnych

Na rynku są dostępne środki, które swoim działaniem imitują woskowinę uszną. Przypomnijmy, że woskowina służy zabezpieczaniu wnętrza ucha przed bakteriami i innymi patogenami. Podczas kąpieli, a już szczególnie nurkowania, woda wypłukuje woskowinę, co znacząco zwiększa ryzyko infekcji. Dlatego warto sięgnąć po jeden z dostępnych preparatów i zabezpieczyć nim wnętrze ucha przed oraz po kąpieli czy to w morzu, czy w jeziorze czy nawet w basenie.

Dokładne wycieranie uszu po kąpieli

To powinien być nawyk. Większość rodziców pilnie suszy uszy swoich dzieci po kąpieli, ale nie zapominajmy, że tak samo powinni postępować względem siebie dorośli. Wilgotne środowisko sprzyja infekcjom, ponieważ świetnie czują się w nim różnego rodzaju patogeny. Ręcznikiem dokładnie wycieramy więc zewnętrzną część ucha, a jeśli czujemy, że woda znajduje się głębiej, to warto na kilka chwil przechylić głowę w kierunku ziemi.

Zrezygnowanie z nurkowania

Choć nurkowanie daje mnóstwo frajdy i pozwala podziwiać podwodny świat, to niestety zwiększa również ryzyko infekcji uszu. Chodzi nie tylko o swobodny dostęp wody do wnętrza ucha, ale także o znaczną różnicę ciśnień. Dlatego w miarę możliwości starajmy się ograniczać nurkowanie, a jeśli już się na to decydujemy, to warto zastosować się do wcześniej opisanych rad.

Czapka lub chustka

Spędzając wakacje nad wodą zawsze warto mieć pod ręką jakieś nakrycie głowy – najlepiej zasłaniające uszy. Należy je zakładać zaraz po wyjściu z wody, choć warto je stosować także w trakcie pływania (bez zanurzania głowy). Pamiętajmy natomiast, aby wcześniej dokładnie osuszyć uszy, by nie tworzyć wilgotnego środowiska sprzyjającego patogenom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie