Objawy alergii może mieć nawet kilkanaście milionów Polaków. Wielu z nas je lekceważy, po prostu czekając, aż same przejdą. Takie postępowanie jest jednak ryzykowne. Nieleczona alergia wziewna może się rozwinąć w kierunku astmy, a także bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie w okresie np. pylenia roślin. Stosowanie leków antyalergicznych jest najskuteczniejszą formą ochrony przed zaostrzeniem objawów alergii. Oto najważniejsze zasady, których warto przestrzegać.
Przyjmowanie leków antyalergicznych na własną rękę jest nierozsądne. Po pierwsze: dobrze jest wiedzieć, co tak naprawdę Cię uczula. Po drugie: dopiero na tej podstawie można dobrać odpowiedni lek, a to już zadanie dla alergologa.
Nie rezygnuj z wizyty u lekarza, nawet jeśli objawy alergii są u Ciebie umiarkowane i przechodzą po kilku tygodniach.
Leki antyalergiczne w formie tabletek najczęściej przyjmuje się raz dziennie, optymalnie wieczorem. Obecnie na rynku pojawia się jednak najnowsza generacja leków, które można przyjmować częściej, również w ciągu dnia.
Jeśli chodzi o krople do nosa, to stosujemy je w miarę potrzeb, nie przekraczając zalecanego dawkowania. Podobnie jest z lekami przyjmowanymi w formie inhalacji.
Zanim sięgniesz po lek antyalergiczny, szczególnie ten kupiony na własną rękę, to przeczytaj ulotkę, skupiając się na paragrafie poświęconym działaniom niepożądanym. Do najczęstszych skutków ubocznych zażywania leków antyalergicznych zaliczymy: senność, problemy z utrzymaniem koncentracji oraz rozdrażnienie. Dlatego takich środków nie należy przyjmować przed planowaną jazdą samochodem.
Nie wszyscy o tym wiedzą, tymczasem leki antyalergiczne mogą być przyjmowane jeszcze zanim wystąpią objawy alergii. Jest to wręcz wskazane u osób z silną alergią wziewną, które wiedzą, że zbliża się okres pylenia roślin.
Profilaktyczne przyjmowanie leków może spowodować, że objawy alergii w ogóle nie wystąpią lub będą stosunkowo łagodne.