Jak się przygotować do pobrania krwi? Kilka podstawowych zasad

Antoni Kwapisz
29.11.2019

Badanie krwi, czyli morfologia, to jedno z najważniejszych i najczęściej zlecanych badań, które pozwala w znacznym stopniu ocenić kondycję organizmu, stwierdzić ewentualne niedobory odżywcze czy wykryć groźne choroby. Bardzo duży wpływ na rzetelność uzyskanych wyników ma sam pacjent, który powinien się odpowiednio przygotować do pobrania krwi. O jakich zasadach trzeba pamiętać? Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Ściśle stosuj się do zaleceń lekarza i laboratorium

Chodzi o to, aby stawić się na pobranie dokładnie o tej godzinie, jaką zaleca lekarz – najczęściej będzie to poranek. Krew do badania powinno się pobierać maksymalnie do godziny 9.30 – później jej parametry się zmieniają, chociażby w związku z przyjmowaniem posiłków. Jeśli lekarz prosi, aby pacjent zgłosił się na pobranie na czczo, to nie można tego bagatelizować (choć nie zawsze jest taki wymóg – wszystko zależy od tego, jaki jest cel badania).

Dzień przed pobraniem nie uprawiaj sportów wysiłkowych

Nawet jeśli na co dzień biegasz, jeździsz na rowerze czy pływasz, to dzień przed badaniem zrób sobie przerwę. Nie należy się forsować wiedząc, że za kilkanaście godzin ma zostać nam pobrana krew do badania. Wysiłek fizyczny zaburza gospodarkę węglowodanową, co będzie miało istotny wpływ na parametry krwi.

Co najmniej dzień przed i w dniu pobrania nie pal papierosów oraz nie pij alkoholu

Generalnie warto rozważyć rzucenie używek, ale jeśli nie chcesz tego robić, to przynajmniej zrób sobie jedno-dwudniową przerwę od palenia i spożywania alkoholu, nawet w minimalnej ilości. Nikotyna oraz substancje smoliste zawarte w papierosach znacząco wpływają na skład krwi – chociażby na stężenie hemoglobiny. Z kolei wypicie alkoholu na 24 godziny przed badaniem (mówi się nawet o 38 godzinach) może skutkować nieprawidłowym wynikiem, w tym stwierdzeniem choroby wątrobowej.

Unikaj stresu

Gdy jesteś zdenerwowany, automatycznie rośnie stężenie glukozy we krwi, co może zasugerować lekarzowi, że cierpisz na którąś z postaci cukrzycy. Stres powoduje również uwalnianie większej ilości adrenaliny – ten hormon zaburza wspomnianą już gospodarkę węglowodanową, co również może spowodować nieprawidłowy wynik badania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie