Jak przygotować się do oddania krwi?

Antoni Kwapisz
20.04.2022

Czy w dzieciństwie marzyłeś o tym, żeby zostać bohaterem? Uratować ludzi, których życie lub zdrowie jest zagrożone? Wyobraź sobie, że jest to możliwe – wystarczy przyjść do punktu poboru i oddać krew. Ten drogocenny płyn będzie potrzebny w szpitalach, na przykład dla chorych po operacjach czy wypadkach.

Co powinno się wiedzieć przed oddaniem krwi

Jeśli chcesz pomagać innym jako krwiodawca, przygotuj dowód osobisty lub paszport i zgłoś się do najbliższego centrum krwiodawstwa. Twoje dane zostaną wpisane do systemu, otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz o stanie zdrowia i przebytych chorobach, a pielęgniarka pobierze próbki krwi, aby sprawdzić stężenie hemoglobiny i morfologię. Kiedy wyniki będą gotowe, lekarz wezwie cię na wywiad medyczny, po którym da ci znać, czy możesz zostać krwiodawcą. Jeśli wszystko będzie w porządku, już za chwilę podzielisz się z kimś życiodajnym płynem. Zabieg oddawania krwi trwa około 10 minut (w tym czasie oddasz jedną jednostkę, czyli 450 ml), natomiast oddawanie składników krwi, jak osocze, płytki krwi, białe lub czerwone krwinki może potrwać od 30 do 90 minut.

Czy każdy może oddać krew? Niestety, są sytuacje, które wykluczają krwiodawstwo. Krwią nie mogą się dzielić kobiety w ciąży, ale też panie, które 3 dni wcześniej skończyły miesiączkować. Zabronione jest to też dla osób, które cierpią na choroby krążenia, tarczycy, cukrzycę czy nowotwory. Jeśli leczysz zęby, krew możesz oddać dopiero 7 dni po leczeniu kanałowym, a po operacjach czy zabiegu gastroskopii – dopiero kiedy minie pół roku.

Jak przygotować się do oddawania krwi

Jeśli jednak okazało się, że możesz być krwiodawcą, w dniu oddawania krwi upewnij się, że jesteś całkowicie zdrowy. Nawet drobne przeziębienie czy opryszczka wykluczają oddawanie krwi (oczywiście później, po wyzdrowieniu, będziesz mógł ją oddać). Pamiętaj o tym, aby w ciągu doby poprzedzającej zabieg wypić dwa litry płynów (najlepiej wody mineralnej – doskonale nawilża) i być wyspanym. Jeśli chodzi o posiłki spożywane przed oddaniem krwi, zaleca się lekkie potrawy (np. kanapkę z chudą wędliną czy z twarożkiem). Należy wykluczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, zawarte w takich produktach jak kiełbasy, pasztety, mleko, masło, śmietana, rosół, tłuste mięso, a nawet jajka, orzeszki ziemne i ciastka z kremem. Krew przetłuszczona nie będzie się nadawała do celów leczniczych.

Palenie papierosów czy picie alkoholu wyklucza poddanie się zabiegowi – ale to, mamy nadzieję, jest oczywiste!
Do pobierania krwi wyznaczone są tylko szczególne podmioty: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWIA i ich oddziały. Dlatego możesz być pewien, że w gabinecie czeka na ciebie profesjonalny personel, a wyposażenie gabinetu zostało zakupione w dobrze wyposażonych sklepach, np. fotele do pobierania krwi w U.B.M. Meble Medyczne. Krew zostaje pobrana jednorazowo. Jeśli okaże się, że wykryto w niej coś niepokojącego (np. wirusa HIV, żółtaczki, zapalenie wątroby typu B i C, obecność chorób wenerycznych i nowotworów), zostaniesz o tym poinformowany, a płyn zostanie zutylizowany w specjalnych warunkach.

Dlaczego krwiodawcy otrzymują czekoladę?

Oddanie krwi przez osobę zdrową zwykle nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami. Gdybyś jednak poczuł się słabo, poinformuj osoby obok siebie, że oddałeś tego dnia krew, po czym w miarę możliwości połóż się na płaskim podłożu z nogami ułożonymi wyżej (np. na krześle) albo skłoń głowę tak, by znalazła się między nogami. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z miejscowym centrum krwiodawstwa.

Każdej osobie po zabiegu przysługuje dzień wolny oraz posiłek regeneracyjny – na przykład osiem tabliczek czekolady. Pamiętaj, aby w dniu zabiegu nie przeciążać ręki, w którą było w kłucie (najlepiej nie nosić w niej ciężarów), unikaj też pośpiechu i wysiłku fizycznego, a także gorących i dusznych pomieszczeń. Jeśli wykonujesz takie zawody, jak pilot, maszynista, kierowca autobusu czy operator dźwigu, pracujesz na wysokości bądź też uprawiasz nurkowanie albo wspinaczkę – nie podejmuj tych czynności do momentu aż minie 12 godzin od oddania krwi.

Mimo pewnych niedogodności satysfakcja z powodu tego, że komuś pomogłeś, będzie dużo większa!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie