Jak przeciwdziałać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Remigisz Szulc
08.02.2022

Pieluszkowe zapalenie skóry jest bardzo popularną dolegliwością okresu niemowlęcego. Najczęściej dotyka ona dzieci między 7, a 12 miesiącem życia. Przypadłość ta charakteryzuje się zmianami skórnymi o typie wyprysku. Zaobserwować można je w miejscu przylegania pieluszki do skóry dziecka. W jaki sposób można zapobiegać odparzeniom oraz co stosować w przypadku ich wystąpienia?

Skąd biorą się odparzenia?

Zapalenia skóry wynikają z niedojrzałości powłok skórnych, dlatego też najczęściej borykają się z nimi dzieci w wieku niemowlęcym. Nie jest to jednak regułą. Problem może również dotyczyć osób dorosłych, które ze względu na nietrzymanie moczu lub kału, zmuszone są do korzystania z pieluchomajtek.

Występowanie pewnych czynników sprzyja pojawianiu się pieluszkowego zapalenia skóry. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

- długotrwałą antybiotykoterapię,
- niewłaściwą higienę skóry,
- zbyt rzadkie zmienianie pampersów,
- narażenie na kontakt z moczem lub kałem, co sprzyja namnażaniu się patogenów na skórze,
- częste narażanie skóry na wilgoć,
- uszkodzenia mechaniczne skóry.
Przyczyny mogą być wieloczynnikowe, bowiem rolę odgrywają zarówno czynniki mechaniczne, infekcyjne oraz alergiczne. Rodzice muszą więc zwrócić szczególną uwagę na stan skóry swojego dziecka, by móc w porę podjąć właściwe kroki.

Co powinno zaniepokoić?

Zanim zapalenie w pełni się rozwinie i przeobrazi w bolesną dolegliwość, można zaobserwować pewne niepokojące symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Początkowo jest to zaczerwienienie oraz łuszczący się naskórek. W dalszej kolejności powstaje obrzęk, a także pojawiają się grudki, pęcherzyki i nadżerki. Jednocześnie zmianom skórnym może również towarzyszyć świąd, który u dziecka wywołuje spory dyskomfort.

Jeśli na skórze dziecka pojawią się miodowo-żółte strupy, wówczas istnieje podejrzenie zakażenia bakteryjnego. W takiej sytuacji powinniśmy skorzystać z wizyty u specjalisty, w celu wdrożenia terapii opartej na antybiotykach. W celu weryfikacji patogenu, który wywołał stan zapalny skóry, przydatny okazać może się wymaz ze zmienionej chorobowo skóry. Jeśli natomiast podejrzewa się tło alergiczne, wówczas należy wykonać płatkowe testy skórne. Gdy zapalenie charakteryzuje się bardzo wysokim nasileniem, pomocne mogą okazać się preparaty zawierające inhibitory kalcyneuryny, albo też wprowadzenie dożylnego leczenia antybiotykami i substancjami przeciwzapalnymi.

W jaki sposób postępować przy zapaleniu skóry?

Odparzenie pieluszkowe wymaga podjęcia określonych działań. Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak zapewnienie właściwej higieny oraz pielęgnacji podrażnionych okolic. Dziecko powinno często przebywać bez pieluszki, co umożliwi odpowiednie wietrzenie skóry. Zapewnienie prawidłowej wentylacji wpływa korzystnie na regenerację uszkodzonego naskórka. Dzięki temu proces leczenia odbywa się sprawniej.

W pieluszkowym zapaleniu skóry, istotną rolę odgrywa także stosowanie odpowiednio dobranych maści. Dobrym rozwiązaniem może okazać się Sudocrem, który wspomaga regenerację skóry, a także działa ochronnie i łagodząco. Wykorzystanie produktu umożliwia stworzenie bariery ochronnej, która chroni skórę przed różnego rodzaju drażniącymi czynnikami, takimi jak na przykład mocz. Dzięki zawartości tlenku cynku, działa on także przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz łagodząco na skórę.

Sposoby na uniknięcie odparzeń

Pieluszkowe zapalenie skóry należy do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest więc zapobieganie jego wystąpieniu. Żeby tak się stało, należy jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Najważniejsza jest właściwa higiena, dlatego też zaleca się często zmianę pieluch. W przypadku niemowląt czynność powinno się przeprowadzać co około 2-3 godziny. Ważny jest również dobry dobór pieluszek i dostosowanie ich do wymagań konkretnego dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić w tej kwestii na wagę dziecka, bowiem pieluszka nie może być za duża, jak i za mała, bowiem sprzyja to powstawaniu bolesnych odparzeń. Jednocześnie przy każdej jej zmianie, należy w dokładny sposób oczyścić skórę, a także zaaplikować preparat ochronny o działaniu łagodzącym i nawilżającym.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie