Jak nadmiar alkoholu szkodzi urodzie?

Remigisz Szulc
13.01.2022

Alkohol jest częstym towarzyszem wieczorów spędzanych na domowej sofie, różnych imprez czy specjalnych okazji. Sięganie po kieliszek czerwonego wina od czasu do czasu oczywiście nikomu nie zaszkodzi (wprost przeciwnie), natomiast nadmiar alkoholu zdecydowanie jest już problemem dla organizmu. Picie kilka razy w tygodniu czy upijanie się co weekend w pierwszej kolejności zaszkodzi Twojej urodzie. W jaki sposób? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Przesuszenie skóry

Czy wiesz, że nadmierne spożycie alkoholu powoduje odwodnienie organizmu? To dlatego, że ludzkie ciało traktuje alkohol jak toksynę, której trzeba się jak najszybciej pozbyć – stąd po np. winie czy piwie musimy bardzo często chodzić do toalety. Odwodnienie organizmu ma bezpośredni wpływ na stan skóry, która również jest niedostatecznie nawilżona, a w konsekwencji staje się matowa, wrażliwa, ma skłonność do podrażnień etc.

Worki pod oczami

Osobę nadużywającą alkoholu można dość łatwo poznać przyglądając się jej oczom. Worki pod oczami to typowy objaw alkoholizmu, co ma związek z tym, że nadmiar tej toksyny hamuje wydzielanie wazopresyny, a to z kolei przekłada się na wolniejszą pracę nerek (pojawia się więc opuchlizna, jak przy zatrzymaniu wody w organizmie).

Głębokie zmarszczki

Tak, nadmiar alkoholu jest przyczyną przyspieszenia procesów starzeniowych skóry. Jest to pochodna wspomnianego już odwodnienia organizmu i tym samym przesuszenia skóry, w której pojawiają się głębokie zmarszczki. Osoby nadużywające alkoholu cierpią również na chroniczne niedobory witaminy A, witamin z grupy B oraz wapnia, kwasu foliowego i cynku, co również nie pozostaje bez wpływu na wygląd skóry.

Spotęgowanie dermatoz i chorób skórnych

Nadmiar alkoholu jest szkodliwy dla każdego, natomiast są osoby, które w ogóle powinny go wykluczyć ze swojej diety. Mamy tutaj na myśli między innymi osoby cierpiące na łuszczycę oraz trądzik różowaty. Alkohol zaostrza objawy tych schorzeń, potęgując stan zapalny i osłabiając efektywność terapii.

Problemy z włosami i paznokciami

Ja wspomnieliśmy wcześniej nadmiar alkoholu w diecie prowadzi do wystąpienia niedoborów cynku. Jest to kluczowy składnik dla naszych włosów i paznokci. Zbyt niski poziom cynku w organizmie niechybnie prowadzi do pogorszenia wyglądu kosmyków, rozdwajania się końcówek, a nawet wypadania. Jeśli natomiast chodzi o paznokcie, to stają się łamliwe i matowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie