Jak można zminimalizować ryzyko poważnych chorób wątroby?

Mariusz Siwko
13.08.2019

Wątroba pełni kluczową rolę w procesie funkcjonowania ludzkiego organizmu. Poważne choroby i urazy tego organu niestety zwykle oznaczają konieczność przeszczepu, czego wielu pacjentów nie doczeka. Dlatego każdy z nas powinien na co dzień dbać o swoją wątrobę, stosując się do kilku podstawowych zasad. Sprawdź, jak możesz zminimalizować ryzyko poważnych chorób wątroby.

Szczepienia

Podstawą jest poddanie się szczepieniom przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz B. Akcje szczepień w specjalnych cenach są organizowane regularnie przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne i warto z nich skorzystać. W Polsce bezpłatne szczepienie przeciwko WZW B przysługuje dzieciom w pierwszym roku życia. Warto przy tym wiedzieć, że jednorazowe szczepienie nie gwarantuje stałej ochrony – dlatego zalecane jest tzw. doszczepianie.

Badania kontrolne

Czy zdarzyło Ci się kiedyś udać na badania kontrolne wątroby? No właśnie. Większość Polaków to bagatelizuje lub w ogóle nie wie, że takie badania można wykonać. Nie są one drogie (w uzasadnionych przypadkach można uzyskać skierowanie na NFZ), a pozwalają wiarygodnie ocenić kondycję wątroby. Do takich badań zaliczamy: badanie poziomu bilirubiny, a także badanie poziomu enzymów wątrobowych AspAT i AIAT. Dodatkowo zaleca się regularne wykonywanie badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i antygenu Hbs.

Uwaga na urazy!

Uprawiając sporty, zwłaszcza kontaktowe, warto zadbać o ochronę wątroby, czego wiele osób w ogóle nie bierze pod uwagę. Tymczasem wątroba jest naprawdę wrażliwym organem. Wystarczy silne uderzenie w jej okolice, aby doszło do pęknięcia miąższu wątroby, co skończy się interwencją chirurgiczną, a w skrajnym przypadku nawet poważnymi powikłaniami. Coś na ten temat wiedzą osoby uprawiające boks i inne sztuki walki, jak również ofiary wypadków.

Dieta sprzyjająca wątrobie

Ludzka wątroba potrafi wiele znieść, ale także ona ma ograniczone możliwości regeneracyjne. Długotrwała dieta obfitująca w tłuste potrawy, objadanie się, jedzenie późnym wieczorem, zbyt niskie spożycie probiotyków – to wszystko odbija się na kondycji wątroby. Dieta sprzyjająca zdrowiu tego organu powinna obfitować w produkty mleczne (zwłaszcza naturalne jogurty), chude mięso, ryby, kiszoną kapustę czy ryż.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie