Mięso nadal jest podstawą jadłospisu większości Polaków. Wynika to z naszej tradycji kulinarnej, w której mięsiwa zawsze pełniły bardzo ważną rolę. Choć coraz więcej osób stara się ograniczać spożywanie produktów odzwierzęcych lub w ogóle z nich rezygnuje, to i tak sklepy mięsnie nie mogą narzekać na brak klientów. Jeśli do nich należysz, to pamiętaj o tym, aby w miarę możliwości kupować mięso i wędliny w sposób mądry, odpowiedzialny, świadomy. Kilka prostych do zapamiętania i wdrożenia zasad wymieniamy w naszym poradniku.
I tutaj uwaga: dotyczy to zarówno niskiej, jak i wysokiej ceny produktu. Wiele osób niestety wychodzi z założenia, że jeśli płacą np. 50 złotych za kilogram szynki, to na pewno mają do czynienia z produktem najwyższej klasy. To wcale nie musi być prawda. Producenci mięsa i wędlin niestety nie zawsze wykazują się uczciwością wobec konsumentów. W przeszłości zdarzały się już sytuacje, kiedy kwestionowano jakość np. wędlin oznaczonych jako „Premium”.
Faktem jest natomiast, że kupując najtańsze mięso i wędliny świadomie lub nie skazujesz się na jedzenie produktów bardzo niskiej jakości, które są szkodliwe dla Twojego organizmu.
Większość osób wciąż tego nie robi, a to przecież podstawa odpowiedzialnego robienia zakupów. Nie ma się czego wstydzić: nawet jeśli kupujesz mięso i wędliny w małym sklepie, to masz prawo poprosić sprzedawcę o okazanie Ci etykiety produktu, a on ma obowiązek Ci ją udostępnić. Przeczytaj dokładnie skład mięsa czy wędliny, w szczególności szukając dodatków, które nie powinny się tam znaleźć, chociażby bardzo niezdrowego glutaminianu sodu.
Wędlina, która aż się do Ciebie śmieje zza lady, pięknie połyskuje w sztucznym oświetleniu i ma idealnie różowy kolor, niemal na pewno jest produktem bardzo niskiej jakości. Taki wygląd świadczy o sztucznej ingerencji producenta oraz o wysokiej zawartości dodatków chemicznych poprawiających koloryt, smak i wydłużających świeżość produktu.
To najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić. Kupowanie mięsa i wędlin bezpośrednio od małych producentów nie tylko wspiera takie firmy, ale także pozwala uzyskać dostęp do naprawdę wartościowych produktów spożywczych, których nie znajdziemy w marketach i dyskontach z uwagi na wysoki koszt ich wytworzenia. Rozejrzyj się po okolicy, popytaj wśród znajomych – na pewno ktoś zna dostawcę świetnych jakościowo wędlin i mięs za rozsądne pieniądze.