Jak leczyć trzydniówkę?

Mateusz Nowak
18.03.2021

Trzydniówka to popularna wśród rodziców i pediatrów nazwa rumienia nagłego, czyli dość powszechnej choroby wirusowej pojawiającej się w wieku niemowlęcym. Wywołują ją wirusy HHV-6 i HHV-7. Prawdopodobnie jest to najczęstsza infekcja diagnozowana u tak małych dzieci. Sama w sobie nie jest groźna i – jak wskazuje nazwa – zwykle ustępuje właśnie po 3 dniach. Nie należy jej jednak bagatelizować. Dowiedz się, jak leczyć popularną trzydniówkę.

Objawy trzydniówki

Najbardziej charakterystycznym i wzmagającym czujność rodziców objawem jest pojawienie się wysokiej gorączki – dosłownie znikąd, bo dziecko wcześniej na nic się nie uskarża. Temperatura może sięgnąć nawet 40 stopni Celsjusza, co u takiego malucha jest bardzo groźne, dlatego bezwzględnie należy zbijać gorączkę paracetamolem oraz stosować zimne okłady lub nawet kąpiele w zimnej wodzie. Temperatura może się utrzymywać przez 2-4 dni.

To warto wiedzieć

Trzydniówkę najłatwiej poznać po tym, że poza gorączką dziecko nie ma żadnych innych objawów ani kataru, ani kaszlu. Badanie moczu nie wykaże również infekcji układu moczowego.

Pewność co do tego, że dziecko miało trzydniówkę zyskamy po ustąpieniu temperatury. Wówczas na ciele maluszka powinna pojawić się charakterystyczna wysypka, która przypomina tę towarzyszącą różyczce. Można ją zaobserwować głównie na karku, tułowiu i buzi. Co ciekawe, wysypka zanika po tym, jak uciśniemy widoczną zmianę.

Leczenie trzydniówki

Nie ma jednego ogólnego leku na tę infekcję. Pediatrzy są zgodni, że trzydniówkę, czyli rumień nagły, leczymy wyłącznie objawowo. Podstawą jest zbijanie temperatury i baczne obserwowanie dziecka. Nie można dopuścić, aby wysoka gorączka utrzymywała się dłużej niż kilka godzin. Jeśli rodzice nie są w stanie jej zbić powinni pilnie zgłosić się do szpitala dziecięcego.

Bardzo ważne w leczeniu trzydniówki jest nawadnianie organizmu dziecka. Idealnie będzie, jeśli maluch jest karmiony piersią – wówczas warto go przystawiać nieco częściej i pilnować, by opróżniał całą pierś.

Co z wysypką? Nie trzeba się nią specjalnie przejmować. Nie ma ona charakteru wysiękowego, co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania żadnych maści czy kremów antybakteryjnych. Wysypka ustąpi samoistnie już po kilkunastu godzinach od pojawienia się na ciele malucha.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie