Jak leczyć mokry kaszel u dziecka?

Marek Szydełko
15.03.2018

Mokry kaszel u dziecka to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Maluch kaszle wtedy, wykrztuszając jednocześnie zalegającą w jego drogach oddechowych wydzielinę. Dzięki temu automatycznie się one oczyszczają. Co robić, aby pomóc dziecku w zwalczeniu tej dolegliwości?

Przede wszystkim powinniśmy maluszkowi podać syrop wykrztuśny. Powoduje on rozrzedzenie wydzieliny, dzięki czemu dziecku łatwiej się jej pozbyć. Syropy takie nasilają kaszel, ale dzięki temu przyspieszają proces oczyszczania. Należy jednak pamiętać, aby leków takich nie podawać bezpośrednio przed snem dziecka. W nocy powinno ono efektywnie odpoczywać, a zażycie syropu wykrztuśnego wieczorem mogłoby spowodować męczenie się dziecka z kaszlem przez całą noc. Syropy takie możemy nabyć w aptekach bez recepty.

Warto również zastosować u dziecka inhalacje. Najlepiej użyć w tym celu inhalatora lub nebulizatora. Jednak jeśli nie mamy takich urządzeń, możemy również przeprowadzić inhalację nad miską z gorącym roztworem na przykład wody z solą. Zachowajmy jednak szczególne środki ostrożności, by nie doszło do poparzenia się dziecka. Dzięki inhalacjom wydzielina gromadząca się w drogach oddechowych rozrzedza się, co tak jak w przypadku syropu powoduje łatwiejsze wykrztuszanie jej.

Mokry kaszel u dziecka możemy zwalczyć również przez oklepywanie plecków malucha. Powinniśmy to robić, kiedy dziecko leży na naszych kolanach na brzuchu, a jego główka znajduje się nieco niżej niż reszta ciała. Róbmy to regularnie, najlepiej dwa razy na dzień.

Pilnujmy, aby maluch podczas kaszlu wykrztuszał jak najwięcej wydzieliny. Jeśli będzie ona zalegała w jego drogach oddechowych, będzie to doprowadzało do mnożenia się bakterii. Dziecko nie może połykać wydzieliny, gdyż może spowodować to wymioty. Najlepiej, aby nasza pociecha w czasie choroby spała w ten sposób, by główka znajdowała się wyżej niż reszta ciała.

Jeśli mokry kaszel u dziecka utrzymuje się przez dłuższy czas, niezwłocznie udajmy się do lekarza. Szczególnie nie wolno lekceważyć takich objawów u najmłodszych dzieci.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie