Schorzenie, które potocznie zwane jest łokciem tenisisty wbrew pozorom nie dotyczy tylko miłośników tej dyscypliny sportu. Tak naprawdę przypadłość ta dotyka bardziej osoby amatorsko podchodzących do tenisa niż zawodowców, a w ogóle chorych tenisiści stanowią zaledwie 10 procent. Czym więc jest łokieć tenisisty? Jak go leczyć?
Łokieć tenisisty to entezopatia, czyli bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. W przypadku łokcia tenisisty zmiany te dotyczą mięśni prostowników nadgarstka. Inna nazwa łokcia tenisisty to zespół bolesności przedziału stawu łokciowego. Łokieć tenisisty niekiedy mylony jest z łokciem golfisty, dotyczy jednak innych ścięgien. Łokieć tenisisty jest uciążliwą dolegliwością, przeszkadzającą w codziennym życiu - powoduje ból okolicy nadgarstka. Objawy schorzenia trudno przeoczyć - pojawiają się zawsze w sytuacjach, gdy próbujemy uruchomić nadgarstek czyli przy chwytaniu, zaciskaniu, podnoszeniu. Jednak w zaawansowanym stadium ból może pojawiać się nawet w spoczynku. Łokieć tenisisty może być spowodowany wszelkiego rodzaju mikro urazami, które prowadzą do przeciążenia i uszkodzenia struktury włókien kolagenowych ścięgien oraz zaburzenia ukrwienia okolicy przyczepu. W miejscach uszkodzeń pojawia się nowa tkanka, która jest jednak znacznie słabsza od zdrowej, a gdy nadal przeciążamy rękę, ścięgna zostają naderwane.
Leczeniem przyczyn łokcia tenisisty zajmują się eksperci z krakowskiego Centrum DER-MED. Wskazują oni, że leczenie komórkami macierzystymi pobranymi z tłuszczu może się okazać najbardziej efektywnym leczeniem.
Często osoby, które zgłoszą się z objawami łokcia tenisisty do lekarza pierwszego kontaktu, skierowane zostają na rehabilitację. Fizjoterapeuci zalecają najczęściej na łokieć tenisisty ćwiczenia, które mają w efekcie doprowadzić do poprawy stanu zdrowia. Jednak eksperci zalecają najnowocześniejszą metodę, która leczy przyczyny, a nie objawy bólu. To ALL-IN-ONE BODY-JET Q-GRAFT, w której wykorzystuje się pracę z komórkami macierzystymi, które posiadają umiejętność dzielenia się, zróżnicowania oraz odnowy zależnej od samej siebie. Wykorzystuje się je, gdy konieczna jest odbudowa zniszczonych komórek. Komórki macierzyste często stosowane są także w ortopedii do rekonstrukcji uszkodzonej chrząstki, usuwania bólu stawu, naprawy zaburzenia zrostu kostnego, leczenia zwyrodnienia stawów, łokcia tenisisty, łokcia golfisty itd. Metoda ALL-IN-ONE BODY-JET Q-GRAFT z zastosowaniem komórek macierzystych leczy przyczynę choroby, a nie jej objawy, dlatego zostaje ona wyleczona bezpowrotnie. Podczas zabiegu pacjent zostaje poddany małoinwazyjnej i bezpiecznej liposukcji urządzeniem Body-Jet. Na kolejnym etapie zawiesina naprawcza w postaci pobranych z jego własnego tłuszczu komórek macierzystych zostaje wprowadzone w chore miejsce, przez co chory ma pewność, że nie wystąpi żadne ryzyko odrzucenia przez organizm obcego materiału. Po zabiegu nie jest wymagany długi okresu rekonwalescencji, a w jego efekcie pacjent może odzyskać pełną sprawność wszystkich chorych miejsc, takich jak stawy, ścięgna, więzadła czy mięśnie.
Nowatorska metoda ALL-IN-ONE BODY-JET Q-GRAFT, którą z powodzeniem stosują krakowscy eksperci, zalecana jest wszystkim osobom, które cierpią z powodu:
Artykuł partnera.