Jak leczyć łokieć tenisisty

Antoni Kwapisz
12.08.2019

Schorzenie, które potocznie zwane jest łokciem tenisisty wbrew pozorom nie dotyczy tylko miłośników tej dyscypliny sportu. Tak naprawdę przypadłość ta dotyka bardziej osoby amatorsko podchodzących do tenisa niż zawodowców, a w ogóle chorych tenisiści stanowią zaledwie 10 procent. Czym więc jest łokieć tenisisty? Jak go leczyć?

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to entezopatia, czyli bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. W przypadku łokcia tenisisty zmiany te dotyczą mięśni prostowników nadgarstka. Inna nazwa łokcia tenisisty to zespół bolesności przedziału stawu łokciowego. Łokieć tenisisty niekiedy mylony jest z łokciem golfisty, dotyczy jednak innych ścięgien. Łokieć tenisisty jest uciążliwą dolegliwością, przeszkadzającą w codziennym życiu - powoduje ból okolicy nadgarstka. Objawy schorzenia trudno przeoczyć - pojawiają się zawsze w sytuacjach, gdy próbujemy uruchomić nadgarstek czyli przy chwytaniu, zaciskaniu, podnoszeniu. Jednak w zaawansowanym stadium ból może pojawiać się nawet w spoczynku. Łokieć tenisisty może być spowodowany wszelkiego rodzaju mikro urazami, które prowadzą do przeciążenia i uszkodzenia struktury włókien kolagenowych ścięgien oraz zaburzenia ukrwienia okolicy przyczepu. W miejscach uszkodzeń pojawia się nowa tkanka, która jest jednak znacznie słabsza od zdrowej, a gdy nadal przeciążamy rękę, ścięgna zostają naderwane. 

Leczeniem przyczyn łokcia tenisisty zajmują się eksperci z krakowskiego Centrum DER-MED. Wskazują oni, że leczenie komórkami macierzystymi pobranymi z tłuszczu może się okazać najbardziej efektywnym leczeniem.

Łokieć tenisisty - fizjoterapia czy leczenie?

Często osoby, które zgłoszą się z objawami łokcia tenisisty do lekarza pierwszego kontaktu, skierowane zostają na rehabilitację. Fizjoterapeuci zalecają najczęściej na łokieć tenisisty ćwiczenia, które mają w efekcie doprowadzić do poprawy stanu zdrowia. Jednak eksperci zalecają najnowocześniejszą metodę, która leczy przyczyny, a nie objawy bólu. To  ALL-IN-ONE BODY-JET Q-GRAFT, w której wykorzystuje się pracę z komórkami macierzystymi, które posiadają umiejętność dzielenia się, zróżnicowania oraz odnowy zależnej od samej siebie. Wykorzystuje się je, gdy konieczna jest odbudowa zniszczonych komórek. Komórki macierzyste często stosowane są także w ortopedii do rekonstrukcji uszkodzonej chrząstki, usuwania bólu stawu, naprawy zaburzenia zrostu kostnego, leczenia zwyrodnienia stawów, łokcia tenisisty, łokcia golfisty itd. Metoda ALL-IN-ONE BODY-JET Q-GRAFT z zastosowaniem komórek macierzystych leczy przyczynę choroby, a nie jej objawy, dlatego zostaje ona wyleczona bezpowrotnie. Podczas zabiegu pacjent zostaje poddany małoinwazyjnej i bezpiecznej liposukcji urządzeniem Body-Jet. Na kolejnym etapie zawiesina naprawcza w postaci pobranych z jego własnego tłuszczu komórek macierzystych zostaje wprowadzone w chore miejsce, przez co chory ma pewność, że nie wystąpi żadne ryzyko odrzucenia przez organizm obcego materiału. Po zabiegu nie jest wymagany długi okresu rekonwalescencji, a w jego efekcie pacjent może odzyskać pełną sprawność wszystkich chorych miejsc, takich jak stawy, ścięgna, więzadła czy mięśnie. 

Dla kogo zabieg z komórkami macierzystymi

Nowatorska metoda ALL-IN-ONE BODY-JET Q-GRAFT, którą z powodzeniem stosują krakowscy eksperci, zalecana jest wszystkim osobom, które cierpią z powodu: 

  • uszkodzenia ścięgna lub chrząstek stawowych,
  • chronicznego bólu mięśni,
  • zwyrodnienia stawów związanego ze skutkami starzenia miejsc, takich jak kolana, bark, staw skokowy,
  • urazów sportowych,
  • choroby łokcia tenisisty i golfisty.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.