Jak działa wszywka alkoholowa? Gdzie założyć ją we Wrocławiu?

Mariusz Siwko
04.10.2022

Osoby z problemem alkoholowym coraz częściej poszukują wsparcia, które pozwoli im skutecznie wyjść z nałogu, odzyskać radość życia i zaufanie najbliższych. Osoby z tym problemem mogą uzyskać nie tylko wsparcie terapeutyczne, ale także zdecydować się na wspomaganie terapii tzw. wszywką alkoholową. Jest to jedna z najpopularniejszych metod walki z nałogiem, która pozwala całkowicie wyeliminować spożywanie alkoholu i tym samym osiągnąć szybsze, bardziej trwałe efekty terapeutyczne.

Czym jest wszywka alkoholowa? Co warto o niej wiedzieć?

Wszywka alkoholowa jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod walki z alkoholizmem. Występuje pod postacią tabletek, które umieszcza się w ciele pacjenta, w niewidocznym miejscu pod skórą. Tabletki działają na zasadzie awersji – spożycie nawet niewielkich ilości alkoholi w czasie ich działania wywołuje negatywną reakcję organizmu, podobną do objawów silnego zatrucia. W efekcie pacjenci są silnie zmotywowani do zachowania abstynencji, co w połączeniu z terapią, przybliża ich do całkowitego zerwania z nałogiem. Wszywka sama w sobie nie jest bowiem jedyną zalecaną metodą walki z alkoholizmem – jej stosowanie powinno być zawsze łączone z terapią.

Spożywanie alkoholu jest surowo zakazane w trakcie noszenia wszywki. Pacjent jest informowany przez lekarza o skutkach, jakie wywoła picie alkoholu w trakcie terapii. Objawy mogą być bardzo nieprzyjemne i dotkliwe, przez co warto zastosować się do zaleceń. Sam zabieg wszczepienia wszywki jest natomiast całkowicie bezpieczny i bezbolesny – wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Dawka leku jest ustalana przez lekarza, a wszywka działa przez ok. 8-12 miesięcy, w zależności od predyspozycji pacjenta. Jest to rozwiązanie, z którego warto skorzystać, jeśli potrzebne jest dodatkowe wsparcie w procesie zrywania z nałogiem alkoholowym.

Gdzie we Wrocławiu można założyć wszywkę?

Założenie wszywki alkoholowej związane jest z niewielkim zabiegiem chirurgicznym. Zarówno dawka preparatu, jak i jego aplikacja muszą zostać dobrane i wykonane w prawidłowy sposób, dlatego warto skorzystać z usług sprawdzonej, profesjonalnej kliniki, która specjalizuje się w tego typu procedurach. Co ważne, klinika musi zapewnić pacjentowi odpowiednie warunki, dyskrecję oraz poczucie bezpieczeństwa. Z wszywki mogą skorzystać wszyscy pacjenci z problemem alkoholowym, u których nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. W czasie konsultacji przed zabiegowej lekarz przeprowadza dokładny wywiad i kwalifikuje pacjenta do zabiegu.

Każda osoba, która zdecyduje się na wszywkę, powinna mieć świadomość, że samo jej umieszczenie w organizmie i unikalnie picia alkoholu w czasie jej działania, nie wystarczy, aby wyeliminować problem alkoholowy ze swojego życia. Specjaliści zalecają, aby równolegle z wszywką pacjent korzystał ze specjalistycznej opieki psychologicznej – zrozumienie pewnych mechanizmów, które kierują nim w momencie, kiedy sięga po alkohol oraz potrzeba rezygnacji z tego typu aktywności, jest bowiem kluczem do pełnego wyzdrowienia, odzyskania radości życia oraz odbudowania zdrowych relacji rodzinnych.

Artykuł opracowany przez Centum Medyczne Czas na Zdrowie oferującym zakładanie wszywki we Wrocławiu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie