Gdy boli głowa, mamy gorączkę czy bóle menstruacyjne, zależy nam na bardzo szybkiej uldze. Przyzwyczailiśmy się już do zażywania małych tabletek o cudownym działaniu, jednak rzadko zastanawiamy się nad ich faktycznym składem. Warto natomiast wiedzieć, że na rynku dominują leki oparte na dwóch składnikach: ibuprofenie i paracetamolu. Który z nich jest skuteczniejszy? Który bardziej ryzykowny w stosowaniu?
Ibuprofen, w odróżnieniu od paracetamolu, jest lekiem nie tylko przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, ale także przeciwzapalnym. Dlatego jest bardzo skuteczny w radzeniu sobie z bólami reumatoidalnymi, towarzyszącymi zapaleniu stawów czy w urazom ortopedycznym. Oczywiście ibuprofen w pierwszej kolejności wybieramy na ból głowy, bóle menstruacyjne czy ból zęba. Świetnie sprawdza się także w trakcie przechodzenia infekcji grypowej czy przeziębieniowej.
Ibuprofen może być jednak stosowany wyłącznie od 6. miesiąca życia, co wyklucza go z domowej apteczki rodziców bardzo małych dzieci. Zwykle sprzedawany jest pod postacią tabletek lub zawiesin, rzadziej w czopkach i żelach. Ponieważ jest to lek niesteroidowy, nie ma właściwości uzależniających.
Największe plusy ibuprofenu:
Minusy leku:
Paracetamol powszechnie uchodzi za bezpieczniejszy lek przeciwbólowy niż ibuprofen. Nie jest to do końca prawda, choć faktem jest, że można go stosować już u najmłodszych dzieci i praktycznie bez większych ograniczeń zdrowotnych. Z drugiej jednak strony paracetamol ogranicza się wyłącznie do działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, nie radzi sobie natomiast ze stanem zapalnym, co potrafi ibuprofen.
Jest to główna przyczyna, dla której wiele osób uważa paracetamol za lek znacznie mniej skuteczny niż ibuprofen. W teorii jednak ona leki działają bardzo podobnie. Paracetamol także działa już po 30-60 minutach i utrzymuje swoje działanie przeciwbólowe do 4-6 godzin, a przeciwgorączkowe nawet do 8 godzin.
Plusy paracetamolu:
Minusy paracetamolu:
Ibuprofen i paracetamol wykazują więc całkiem podobne właściwości, jednak istnieje między nimi także sporo ważnych różnic. Warto mieć ich świadomość, aby wybrać dla siebie najlepszy lek przeciwbólowy bez ulegania reklamom.