Hipertermia: co to takiego? Jak sobie (lub komuś) pomóc?

Maciej Piwowski
22.07.2019

Przedłużające się fale upałów mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najmniej groźne jest chroniczne zmęczenie, ale w przypadku zbyt długiej ekspozycji na gorące powietrze i promieniowanie słoneczne może dojść do znacznie poważniejszych konsekwencji, w tym do hipertermii. Czym jest ten stan? Jakie są jego objawy? Wreszcie: jak się zachować, by nie dopuścić do dalszej degeneracji organizmu? Wszystko to wyjaśniamy w naszym poradniku.

Hipertermia, czyli inaczej przegrzanie

Z hipertermią mamy do czynienia w momencie, gdy dojdzie do znacznego podwyższenia temperatury ciała w wyniku upału. Organizm nie jest już w stanie samodzielnie się schłodzić, ustaje pocenie, w wyniku czego – pisząc obrazowo – człowiek się gotuje. Do takiej sytuacji wcale nie musi dojść w upalny dzień. Na hipertermię są narażone także osoby pracujące w specyficznych, niekorzystnych warunkach (np. operatorzy maszyn budowlanych).

Warto wiedzieć

Hipertermia najczęściej dotyka osoby starsze i małe dzieci, ponieważ w ich przypadku zdolności organizmu do samodzielnego regulowania temperatury są znacznie obniżone.

Objawy hipertermii

Hipertermia to bardzo zdradliwy stan, ponieważ początkowo przegrzany organizm nie daje jakichś szczególnie symptomatycznych objawów. Na pewno zaniepokoić powinno ustanie pocenia pomimo utrzymującej się bardzo wysokiej temperatury. Hipertermii mogą również towarzyszyć oparzenia słoneczne. Szybko pojawiają się także inne objawy, w tym:

  • Nudności i wymioty
  • Zaburzenia widzenia
  • Zawroty głowy
  • Silny ból głowy
  • Trudności z oddychaniem
  • Utrata przytomności
  • Obrzęki stóp i dłoni
  • Przyspieszona akcja serca

Przez cały czas utrzymuje się również wrażenie bardzo wysokiej temperatury, zupełnie jak przy grypie czy innej silnej infekcji.

Jak się zachować w przypadku podejrzenia hipertermii?

Przede wszystkim trzeba, o ile jest to możliwe, jak najszybciej zejść ze słońca i schować się w cieniu. Bagatelizowanie wymienionych objawów w prostej linii może doprowadzić nawet do udaru cieplnego, co stanowi już bezpośrednie zagrożenie życia.

Po znalezieniu cienia należy usiąść i wezwać pomoc. Jeśli stan poszkodowanego jest dość dobry, może on spróbować dojść do domu, gdzie powinien od razu zastosować zimne okłady, zwłaszcza na głowę. Uwaga! Nie przykładamy do ciała torebek z lodem, ponieważ może to wywołać szok termiczny. Konieczne jest również szybkie uzupełnienie płynów, w czym najlepiej sprawdzi się chłodna woda.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie