Haluksy: profilaktyka i leczenie

Maciej Piwowski
15.01.2021

Haluksy, choć dobrze znane, nie są wcale mocno rozpowszechnione w naszym społeczeństwie. Szacuje się, że cierpi na nie około 100 tysięcy osób. Jest to schorzenie, które polega na koślawieniu się dużego palca u stopy i jego odchylaniu na zewnątrz. Haluksy bardzo utrudniają chodzenie (zwłaszcza w eleganckim obuwiu) oraz dobranie odpowiednich butów. Najczęściej na tę przypadłość cierpią kobiety oraz dzieci. Jak zapobiegać haluksom? Jak je leczyć, gdy już się pojawią?

Profilaktyka haluksów

Główną przyczyną haluksów jest noszenie nieodpowiedniego obuwia – zbyt ciasnego, wąskiego, na wysokim obcasie. To też tłumaczy, dlaczego dolegliwość tę najczęściej diagnozuje się u kobiet lubujących się w noszeniu szpilek. Aby więc zmniejszyć ryzyko tej nieprzyjemnej przypadłości, należy przede wszystkim nosić wygodne, dobrze dopasowane do kształtu stopy obuwie.

Wskazane jest również wykonywanie prostych ćwiczeń palców u stopy, uprawianie sportu oraz zredukowanie masy ciała. Haluksom bardzo sprzyja otyłość oraz noszenie butów na wysokim obcasie.

Leczenie haluksów

Najważniejszy jest tutaj czas. Już po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów koślawienia się palca u stopy, warto umówić się na wizytę u ortopedy. Ten zaleci pacjentowi (zwykle pacjentce) zestaw ćwiczeń na haluksy oraz noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych.

Istnieje również szereg sposobów na to, aby zniwelować haluksy oraz ograniczyć ich wpływ na komfort chodzenia. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Noszenie specjalnych plastrów na haluksy
  • Stosowanie żelowych osłonek haluksów
  • Używanie klinów międzypalcowych, nazywanych też separatorami
  • Używanie pelotów, czyli wkładek umożliwiających optymalne rozłożenie nacisku na stopę
  • Stosowanie poduszek ochronnych pod przodostopie
  • Stosowanie silikonowych wkładek do butów
  • Używanie specjalistycznych szyn mających działanie profilaktyczne, zapobiegających dalszemu koślawieniu się palca oraz niwelujących haluksy
  • Noszenie aparatu korekcyjnego na dzień lub na noc
  • Stosowanie specjalnych opasek na haluksy

W przypadku znacznego wykoślawienia dużego palca u stopy, niezbędne będzie natomiast poddanie się rehabilitacji z elementami fizykoterapii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie