Gdzie kupować suplementy diety? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Mariusz Siwko
10.03.2020

Rynek suplementów diety w naszym kraju jest w rozkwicie. Możemy dosłownie przebierać w specyfikach na najróżniejsze dolegliwości, wspierających odporność, koncentrację, dodających energii, uzupełniających niedobory żywieniowe etc. Polacy wydają na suplementy mnóstwo pieniędzy i pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce. Sama suplementacja nie jest niczym złym, o ile odbywa się pod kontrolą lekarza i jest uzasadniona np. wynikami badań. Dodatkowo należy pamiętać, aby kupować suplementy diety wyłącznie w sprawdzonych miejscach.

Najlepszy adres? Apteka

Zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją dla osób kupujących suplementy diety jest korzystanie z oferty aptek. W takich punktach można znaleźć wyłącznie produkty znanych marek, pochodzące z oficjalnej, legalnej dystrybucji. Dodatkowo farmaceuta będzie w stanie wyjaśnić pacjentowi skład konkretnego suplementu i wskazać, na co właściwie można go stosować.

Warto przy tym zaznaczyć, że suplementy diety oferowane w aptekach zostały przebadane na obecność substancji zakazanych oraz potencjalnie niebezpiecznych. Nie ma zatem ryzyka zakupu specyfiku, który mógłby zaszkodzić pacjentowi – oczywiście pod warunkiem, że stosuje się on do zalecanego przez producenta dawkowania, a najlepiej postępuje zgodnie z wytycznymi lekarza.

Internet? To zawsze ryzyko

Suplementy diety bez problemu można dziś kupić w Internecie – i to nie tylko w aptekach online, ale nawet w zwykłych sklepach czy na aukcjach internetowych. Produkty te nie podlegają bowiem restrykcjom dotyczącym sposobu ich dystrybucji. Sprzedaż suplementów w Internecie cały czas rośnie, przy czym trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że takie źródło pochodzenia produktu zwiększa ryzyko po stronie pacjenta.

Dlaczego? Ponieważ nigdy nie mamy 100% pewności, że dany suplement pochodzi z oficjalnej dystrybucji. Szczególnie dotyczy to specyfików, które nie są oferowane w polskich aptekach, ale np. zostały sprowadzone z innych krajów europejskich, z Ukrainy, Rosji czy nawet z Azji.

Częstym problemem w przypadku suplementów z Internetu jest brak polskojęzycznej ulotki, co znacznie utrudnia wielu pacjentom odczytanie składu produktu oraz zaleceń dotyczących dawkowania.

Ponadto nie jest wielką tajemnicą, że suplementy sprzedawane w Internecie bardzo często są sfałszowane, czyli są zwykłymi podróbkami. Ich producenci bezprawnie korzystają z czyjejś marki, przygotowując suplement w oparciu o sobie tylko znaną formułę. W składzie takich specyfików można się spodziewać wszystkiego, włącznie z substancjami psychoaktywnymi czy silnymi substancjami chemicznymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie