Cukrzyca to bardzo poważna choroba cywilizacyjna (jak klasyfikuje ją Światowa Organizacja Zdrowia). Pomimo jej powszechności, a wręcz epidemii cukrzycy nadal funkcjonuje wokół niej wiele mitów, a wiedza na temat cukrzycy jest bardzo wątła, przynajmniej w naszym społeczeństwie. W tym poradniku wymieniamy kilka ważnych faktów o cukrzycy, które prawdopodobnie będą dla Ciebie dość zaskakujące.
Otyłość rzeczywiście stanowi jeden z głównych czynników cukrzycy, natomiast zapaść na nią mogą także osoby szczupłe. Widząc piękną, zgrabną kobietę nigdy nie pomyślałbyś, że choruje na cukrzycę, prawda? Wszystko dlatego, że na rozwój tej choroby wpływa wiele czynników, takich jak styl życia, wiek, dieta, a także kwestie genetyczne.
Choć może się wydawać, że obie kwestie nie mają ze sobą żadnego związku, to badania naukowe już dawno wykazały, że palacze tytoniu są nawet o 40 procent bardziej narażeni na rozwój cukrzycy niż osoby, które nigdy nie paliły. Jest to spowodowane tym, że dym papierosowy obniża wrażliwość organizmu na insulinę, a także sprzyja otyłości brzusznej, szczególnie u mężczyzn, która to stanowi ważny czynnik ryzyka cukrzycy.
To szkodliwy mit, o którym musisz jak najszybciej zapomnieć! Jeśli masz dostęp do glukometru i regularnie badasz sobie poziom cukru we krwi, który za każdym razem jest w normie, to wcale nie oznacza, że stosujesz profilaktykę cukrzycy. Badanie glukometrem jest przeznaczone dla osób z już zdiagnozowaną cukrzycą. Z kolei w celu wykrycia choroby stosuje się badanie stężenia glukozy we krwi pobranej z żyły na czczo oraz przeprowadza się doustny test tolerancji glukozy, czyli OGTT.
Pewną ciekawostką, ale też sporym zaskoczeniem dla części osób może być fakt, że cukrzycę typu II wywołuje nie tylko nadmiar cukru w diecie. Ryzyko zachorowania zwiększa również jedzenie dużej ilości produktów zawierających sól. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze Szwecji, których badanie wykazało, że osoby, które każdego dnia zjadają 2,5 grama soli, są aż o 43 procent bardziej narażone na rozwój cukrzycy.
Dodatkowo czynnikiem ryzyka tej choroby jest jedzenie produktów zawierających tłuszcze trans, czyli m.in. fast foodów, słonych przekąsek czy wysoko przetworzonej żywności.