Fakty i mity dotyczące tamponów

Antoni Kwapisz
05.12.2019

 Wokół krwawienia w trakcie miesiączki oraz środków higienicznych stosowanych jako zabezpieczenie przed zaplamieniem ubrań, narosło sporo nieprawdziwych mitów, które niepokoją przede wszystkim młode dziewczyny spodziewające się swojego pierwszego okresu. Jakie są więc fałszywe mity dotyczące tamponów, którymi nie warto się sugerować wybierając środki higieniczne pomocne przy miesiączce?

Fakty i mity o tamponach - przegląd najpopularniejszych z nich

Do najczęściej powtarzanych fałszywych mitów o tamponach należą opinie o zagrożeniach, jakie mogą powodować dla zdrowia. Współcześnie tampony powstają z delikatnych materiałów, które nie powodują podrażnień i mogą być stosowane w każdym wieku, nawet przy pierwszej miesiączce. Ciało kobiety w tym momencie jest w pełni przystosowane do używania tamponów, a błona dziewicza pod wpływem zmian hormonalnych staje się miękka i elastyczna. Jedyne, o czym należy pamiętać, to stosowanie tamponów o odpowiednio dobranym rozmiarze. Dobrym wyborem dla młodych dziewcząt są np. tampony o.b. ProComfort Mini, z wąską końcówką, o smukłym kształcie i otoczone jedwabistą powłoką SilkTouch, dzięki czemu wyjątkowo łatwo wprowadzić je we właściwe miejsce.

Tampony w pełni przystosowują się do kształtów ciała i gromadzą krew miesięczną tuż u ujścia. Dzięki temu, założone we właściwy sposób i wymieniane odpowiednio często, nie przeciekają ani nie są w stanie wysunąć się samodzielnie z pochwy. Kobiety stosujące tampony, a nie chcące w tym czasie rezygnować z uprawiania sportu mogą więc być pewne odpowiedniego zabezpieczenia nawet w sytuacji intensywnej gry zespołowej czy pływania.

Warto także pamiętać, że nie należy stosować tamponów przed pierwszą miesiączką czy pomiędzy kolejnymi. Sprawdzanie, czy tampon łatwo wsuwa się do pochwy poza terminem okresu może powodować podrażnienia. To właśnie wydzielina miesiączkowa powoduje bowiem, że tampony łatwo można wsunąć we właściwe miejsce. Używanie ich w innych sytuacjach może powodować spory dyskomfort w trakcie zakładania lub usuwania tamponów.

Jak odpowiednio dobrać tampony w trakcie pierwszej miesiączki?

Pierwsze krwawienia u młodych dziewcząt dopiero rozpoczynających miesiączkowanie, nie są na ogól zbyt obfite. Decydując się na wybranie tamponów pierwszy raz, można więc spróbować, jak sprawdzą się o.b. ProComfort Mini. Stopniowo poznając indywidualne cechy swojego ciała oraz obfitość upływu krwi miesiączkowej w kolejnych dniach okresu, warto dobierać na poszczególne etapy wygodne w użyciu tampony o różnej chłonności.

Poczytaj o innych mitach dotyczących tamponów: https://nastolatki.myob.pl/mity

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie