Domowe sposoby na zapalenie zatok przynosowych

Mariusz Siwko
02.10.2020

Zapalenie zatok przynosowych jest bardzo nieprzyjemną chorobą, która przede wszystkim powoduje silny ból głowy oraz twarzy – szczególnie podczas schylania. Choć panuje przekonanie, że ta dolegliwość musi minąć „sama”, to jednak wskazane jest, aby nieco pomóc organizmowi w zwalczeniu infekcji, jednocześnie niwelując ból i ułatwiając sobie oddychanie. Niekoniecznie trzeba też od razu sięgać po środki farmakologiczne. Na początek warto wypróbować domowe sposoby na zapalenie zatok, które opisujemy w naszym poradniku.

Okład z grochu

Mało popularny, a zadziwiająco skuteczny sposób, który jest też łatwy w zastosowaniu. Wystarczy tylko wsypać na przykład do czystej skarpetki garść grochu, włożyć na kilka chwil do piekarnika nagrzanego na 60 stopni, a następnie dodać 2 łyżeczki soli jodowo-bronowej. Taki okład przykładamy do bolącej zatoki.

Kompres z soli

Wspomniana już wcześniej sól jodowo-bronowa ma szerokie zastosowanie w leczeniu zapalenia zatok. Kupisz ją w aptece i możesz na jej bazie przygotować leczniczy kompres. Zaczynamy od podgrzania kilku garści soli na patelni, następnie zawijamy całość w materiałową chusteczkę i przykładamy do bolącej zatoki. Uwaga! Kompres nie może być zbyt gorący, aby nie doszło do oparzenia.

Niezawodne inhalacje

Co prawda inhalacje niespecjalnie przyspieszają proces leczenia zapalenia zatok przynosowych, ale przynajmniej bardzo ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny, a tym samym odetkanie zapchanego nosa. Masz tutaj dość szerokie pole do popisu w zakresie wyboru rodzaju inhalowanego środka, przy czym najlepiej sprawdzają się olejki eteryczne lub zwykły roztwór soli. Jedyne, co trzeba zrobić, to nalać gorącej wody do miski, dodać olejek lub sól, a następnie pochylić się i nakryć głowę ręcznikiem. Oddychamy przez 5-10 minut, aż poczujemy ulgę.

Rada

Aby zmniejszyć uciążliwy katar, warto do inhalacji dodać świeże lub ususzone zioła, takie jak rozmaryn, tymianek czy mięta pieprzowa.

Maść rozgrzewająca

To nie do końca domowy sposób, bo taką maść trzeba najpierw kupić w aptece, ale warto znać tę metodę. Szczególnie dobrze sprawdza się ona na noc – zapewni lepsze oddychanie przez nos, a rano ból zatoki powinien być wyraźnie zniwelowany. Najlepsze efekty dają maści zawierające silnie rozgrzewającą i działającą przeciwbólowo kamforę. Trzeba przy tym zaznaczyć, że taka maść podrażnia też skórę, co może być nieprzyjemne (szczypanie, widoczne zaczerwienienie).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie