Domowe sposoby na owsiki u dziecka

Maciej Piwowski
18.05.2021

Owsiki są dość powszechnym problemem , który najczęściej obserwuje się u dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Gdy zauważysz objawy owsików u swojej pociechy, to nie panikuj. Można sobie z nimi szybko poradzić przy pomocy dostępnych preparatów aptecznych. Jeśli jednak preferujesz naturalne metody leczenia, to także jest tutaj w czym wybierać. Sprawdź najlepsze domowe sposoby na owsiki u dziecka (mogą być stosowane także u kobiet w ciąży).

Cebula

Najzwyklejsza w świecie cebula jest bardzo skutecznym środkiem na owsiki. Ten sposób doskonale znały nasze mamy i babcie. Cała tajemnica tkwi w tym, że cebula jest bogatym źródłem związków siarki, a te wspomagają terapię usuwania owsików. Oczywiście dzieci nie przepadają za smakiem cebuli, dlatego trzeba się tutaj wykazać kreatywnością.

Możesz np. zrobić syrop z cebuli lub dodać surowe warzywo do sałatki czy kanapki. Jeśli dziecko kategorycznie odmawia jedzenia, to spróbuj z marchewką lub kapustą – oba warzywa także zawierają związki siarki i sprawdzają się w usuwaniu owsików z organizmu.

Czosnek

Jest nawet skuteczniejszy w terapii owsików niż cebula. Przede wszystkim czosnek prowadzi do przyspieszonego usuwania pasożytów z jelit oraz zabija jaja owsików, dzięki czemu infekcja nie może się rozwinąć. Jak stosować czosnek w ramach terapii?

Najlepiej będzie rozgnieść 1-2 ząbki i zjeść je raz dziennie. Sam czosnek jest bardzo niesmaczny, dlatego radzimy dodawać go do sałatek czy innych dań, które dziecko lubi. Dobrym pomysłem jest także smarowanie odbytu dziecka rozgniecionym czosnkiem – uwaga, może szczypać!

Kiszonki

Niezastąpiony składnik ludzkiej diety, który nie tylko świetnie wspomaga odporność organizmu, ale też pomaga pozbyć się owsików. Kiszonki, jak nietrudno się domyślić, zakwaszają organizm oraz zawierają bakterie kwasu mlekowego. Są one niezwykle cenne dla ludzkiego układu pokarmowego i trawiennego, wzbogacając florę bakteryjną.

Sprawny układ trawienny lepiej radzi sobie z usuwanie pasożytów oraz reguluje cykl wypróżniania, co jest bardzo ważne przy tej infekcji. Poza tym owsiki są bardzo wrażliwe na kwaśne środowisko, nie mogąc się w nim namnażać.

Kiszonki, po które warto sięgać w okresie infekcji, to przede wszystkim kiszona kapusta, kiszone ogórki, ale też naturalne jogurty, maślanka czy kwaśne mleko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie