Dieta wegetariańska robi w naszym kraju furorę. Widać to chociażby po wynikach sprzedaży mięsa, które z roku na rok są coraz gorsze. Jest to efekt rosnącej świadomości dietetycznej Polaków, zwłaszcza młodych, którzy rozumieją, że jedzenie mięsa wcale nie jest takie zdrowe, jak się przez lata uważało. Jednocześnie warto podkreślić, że dieta wegetariańska, w odróżnieniu od wegańskiej, nie zakłada całkowitej rezygnacji z produktów odzwierzęcych. Nadal można po nie sięgać, szczególnie w celu zapewnienia swojemu organizmowi odpowiedniej porcji białka. W naszym poradniku wymieniamy najlepsze źródła białka zwierzęcego, które jednocześnie nie są mięsem.
Pochodzące z nich białko jest szczególnie korzystne dla ludzkiego organizmu, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy umożliwiające wchłanianie protein. Tym samym nie ma już potrzeby suplementowania aminokwasów, co znacznie upraszcza stosowanie diety wegetariańskiej. Jajko kurze zawiera około 6 gramów białka – to około 12 procent zalecanej dziennej dawki.
Nie zapominajmy również o tym, że jaja kurze są bogatym źródłem także innych cennych składników. Wyróżnia się tutaj witamin B12, mającą kluczową rolę w procesie rozkładu tłuszczów. Do tego warto wspomnieć o wysokiej zawartości kwasu foliowego, żelaza oraz wapnia.
Czyli inaczej ser twarogowy. Jest nie tylko bardzo smaczny i uniwersalny pod względem wykorzystania go w kuchni, ale także stanowi bogate źródło białka zwierzęcego. Wystarczy zwrócić uwagę, że 100 gramów twarogu dostarczy organizmowi około 20 gramów białka. Z tego też powodu ser twarogowy stanowi bardzo zalecany element diety osób aktywnych, przede wszystkim uprawiających sporty siłowe i kulturystykę.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż ser twarogowy jest produktem relatywnie mało kalorycznym oraz lekkostrawnym. Świetnie nadaje się zarówno przed, jak i po treningu, pozwalając szybko uzupełnić białko i tym samym sukcesywnie rozbudowywać masę mięśniową.
To dla niektórych może być zaskoczenie, bo czym miałby się wyróżniać jogurt grecki na tle innych, podobnych produktów, jak chociażby zwykły jogurt naturalny? Okazuje się, że ten przysmak zawiera aż dwukrotnie więcej białka niż właśnie jogurt naturalny. Jest to efekt specyficznej metody produkcji. Dzięki temu w 100 gramach produktu znajduje się około 10 gramów białka zwierzęcego – świetnie przyswajalnego. Sam jogurt grecki jest również pyszny i ma szerokie zastosowanie kulinarne.
Dodatkowo wspomnijmy o innych bogatych źródłach białka zwierzęcego, które są łatwo dostępne i przy tym bardzo smaczne. Mamy na myśli chociażby ser żółty, sardynki, tuńczyka czy halibuta.