Dieta jako najlepsza forma profilaktyki chorób wątroby

Maciej Piwowski
12.04.2023

Choroby wątroby są uciążliwe w leczeniu, dlatego warto pamiętać o tym organie i dbać o niego, gdy jeszcze prawidłowo pracuje. Niestety, u większości z nas wątroba nie ma lekkiego życia – katujemy ją alkoholem i innymi używkami, a także fatalną dietą. I właśnie na tej ostatniej skupimy się w tym poradniku. Sprawdź, jaką dietę warto stosować w ramach profilaktyki chorób wątroby.

Jaka musi być dieta wątrobowa?

Tak zwana dieta wątrobowa powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów. Oto one:

  • Musi być lekkostrawna;
  • Musi być niskotłuszczowa;
  • Musi bazować na produktach roślinnych, w szczególności warzywach pod najróżniejszymi postaciami;
  • Musi być dietą wysokobiałkową, ponieważ to ten składnik w głównej mierze odpowiada za regenerację wątroby;

No cóż, ten opis niestety nie pasuje do kuchni polskiej, która zupełnie nie przystaje do kryteriów diety wątrobowej.

Czego należy unikać w ramach profilaktyki chorób wątroby?

W diecie, która może zminimalizować ryzyko chorób wątroby, nie mogą znaleźć się produkty wysoko przetworzone, tłuste oraz zasobne w tłuszcze trans. Z jadłospisu wykluczamy więc wszelkiego rodzaju fast-foody, dania smażone i pikantne.

Dodatkowo z diety osób znajdujących się w grupie ryzyka chorób wątroby (np. z tytułu obciążenia genetycznego) warto wykluczyć alkohol, produkty zawierające cukry proste oraz – to może być zaskakujące – nadmiar napojów.

Wspomnijmy również o tym, że liczy się nie tylko to, co jemy, ale też jak i kiedy. W diecie wątrobowej wskazane jest przyjmowanie mniejszych posiłków, ale z większą częstotliwością – w dodatku regularnie, czyli co 2-3 godziny. Ostatni posiłek należy przyjąć na około 3 godziny przed snem .

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie