Diastema – co to takiego?

Mariusz Siwko
19.08.2021

Diastemą nazywa się przerwę między górnymi siekaczami. Często stanowi wyłącznie problem natury estetycznej. W niektórych przypadkach może jednak zachodzić potrzeba jej skorygowania. Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania diastemy i kiedy należy zasięgnąć porady specjalisty i podjąć leczenie.

Czym jest diastema? 

Diastema to przerwa między górnymi jedynkami. Jeżeli odległość pomiędzy zębami nie przekracza 2 mm, diastemę traktuje się jedynie jako problem natury estetycznej. Jeżeli jednak przerwa jest większa, uznawana jest za wadę zgryzu. Może ona wówczas podlegać leczeniu, które jest niezwykle ważne w przypadku dzieci. Bagatelizowanie diastemy w młodym wieku może przyczynić się do wielu problemów zarówno z wymową, jak i zdrowiem. Przerwa między jedynkami powodować może m.in. seplenienie świszczące. W takim przypadku konieczne jest zarówno leczenie ortodontyczne, jak i pomoc logopedy. 

Diastema i jej przyczyny 

Diastemę podzielić można na trzy rodzaje ze względu na sposób powstawania:

  • diastema prawdziwa – występuje wtedy, gdy przerwa między górnymi jedynkami spowodowana jest przerostem wędzidełka górnej wargi; o diastemie prawdziwej mówi się także, gdy wędzidełko jest nieprawidłowo bądź nisko przyczepione;
  • diastema rzekoma – powodem jej powstania jest najczęściej brak siekaczy bocznych, rozsuwanie się zębów na skutek ich niewielkiego rozmiaru, a także obecność nadliczbowego zęba za siekaczami; 
  • diastema fizjologiczna – ten rodzaj najczęściej występuje między 7. a 9. rokiem życia, gdy następuje wymiana uzębienia – z mlecznego na stałe. 

Typy diastemy

Diastemę dzieli się także ze względu na ustawienie względem siebie górnych jedynek. W tym przypadku wyróżnia się diastemę równoległą, zbieżną oraz rozbieżną. 

W przypadku diastemy równoległej zęby ułożone są względem siebie równolegle. Diastema zbieżna to sytuacja, w której korzenie zębów są od siebie oddalone, a krawędzie zbliżone. Diastema rozbieżna to sytuacja odwrotna – korzenie zębów są do siebie zbliżone, a krawędzie oddalone. 

Leczenie diastemy – czy jest to możliwe?

Diastema w większości przypadku nie stanowi problemu zdrowotnego. Dla wielu osób jest nawet wyjątkową cechą wyglądu. Jeżeli jednak odległość między jedynkami jest zbyt duża i stanowi źródło problemów zdrowotnych, konieczne jest jej usunięcie. 

Metod leczenia diastemy jest kilka. Dobór odpowiedniej uzależniony jest od rodzaju schorzenia. Najbardziej skuteczną metodą jest zastosowanie aparatu ortodontycznego, którego celem jest wyprostowanie zębów i naturalne usunięcie szpary pomiędzy nimi. Ten rodzaj leczenia sprawdza się szczególnie w przypadku diastemy zbieżnej oraz rozbieżnej. Diastema równoległa likwidowana jest za pomocą akrylowej płytki ze specjalną śrubą, która stopniowa przysuwa do siebie zęby. 

Maskowanie diastemy 

Jeżeli diastema nie jest traktowana jako wada zgryzu, ale pomimo to stanowi kompleks, można zamaskować ją stosując licówki wykonane z porcelany bądź kompozytu. Jest to jedna z najszybszych i najprostszych metod ukrycia mankamentu. Zabieg wykonywany jest na zdrowych zębach w gabinecie stomatologicznym i trwa około 60 minut. Wykonać go można m.in. w AllSmiles Dental w Lublińcu. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie