Depilacja laserowa nóg: ile zabiegów zapewni Ci trwały efekt?

Mateusz Nowak
21.01.2021

Jednym z głównych powodów, dla których część pań nie decyduje się na zabieg laserowej depilacji nóg, jest obawa przed koniecznością wielokrotnego powtarzania tej procedury. Ponieważ jest ona dość kosztowna, niektóre kobiety wolą nie ryzykować nadszarpnięciem domowego budżetu i poprzestają na tradycyjnych metodach usuwania niechcianego owłosienia. Warto zatem wyjaśnić, ile zabiegów depilacji laserowej nóg należy wykonać, aby rzeczywiście pozbyć się włosków raz na zawsze. Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Dlaczego jeden zabieg nie wystarczy?

Powodem jest naturalny cykl życia włosa. Dzieli się on na trzy etapy: wzrost (anagen), obumieranie (katagen) oraz wypadanie (telogen). Depilacja laserowa przynosi dobre efekty tylko w przypadku włosków znajdujących się w fazie anagenu, natomiast nigdy nie jest tak, że idealnie „wstrzelimy się” w konkretną fazę. Zawsze część włosków będzie obumierać czy już wypadać, uniemożliwiając tym samym wiązce lasera penetrowanie mieszków włosowych. Z tego też powodu każdy zabieg depilacji laserowej nóg (czy jakiejkolwiek innej części ciała), wymaga powtórzenia.

Ile zabiegów trzeba wykonać?

W dużej mierze jest to uzależnione od naturalnego koloru włosków, a także od obfitości owłosienia. Przyjmuje się natomiast, że w jednej fazie zawsze znajduje się maksymalnie 30% włosów. Jak łatwo zatem policzyć, zabieg depilacji laserowej w najkorzystniejszym przypadku trzeba będzie powtórzyć trzykrotnie, aby osiągnąć trwały efekt i raz na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia. Może się jednak zdarzyć, że konieczne będzie przeprowadzenie 4, 5 czy nawet 6 zabiegów, zanim dojdzie do ostatecznego uszkodzenia wszystkich mieszków włosowych.

Co zrobić, aby zwiększyć skuteczność zabiegu?

Bardzo duży wpływ na to, ile zabiegów depilacji laserowej nóg trzeba będzie wykonać, ma sama klientka. Warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, których przestrzeganie pozwala realnie zwiększyć skuteczność procedury:

  • Na około miesiąc przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać wyrywania włosków – czy to pęsetą, czy depilatorem, czy depilacją woskiem;
  • Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki i zioła, które przebarwiają skórę – między innymi witaminę A, leki moczopędne, antydepresanty czy niektóre antybiotyki, ale też dziurawiec i nagietek;
  • Na około 6 tygodni przed zabiegiem rezygnujemy z wizyt w solarium i nie stosujemy bronzerów ani samoopalaczy (groźba poparzenia skóry);

Z kolei na dzień przed zabiegiem należy ogolić włoski, ale w dniu wizyty nie stosować żadnego balsamu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.