Demakijaż skóry wrażliwej

Mateusz Nowak
21.11.2019

Każdego dnia skóra jest narażona na zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska oraz produktów do makijażu, dlatego potrzebuje regularnego oczyszczania. Jednak podczas demakijażu i oczyszczania cery łatwo popełnić błędy, które mogą negatywnie odbić się na kondycji skóry. Jeżeli masz wątpliwości, jak prawidłowo oczyszczać twarz i jaki produkt będzie do tego najbardziej odpowiedni, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Podstawowe błędy w oczyszczaniu skóry wrażliwej

Pierwszym z nich jest przeprowadzanie tych zabiegów zbyt często. Twarz należy oczyścić rano, przed nałożeniem kremu nawilżającego i makijażu, a następnie po południu lub wieczorem, aby pozbyć się sebum i zanieczyszczeń, które przykleiły do niej w ciągu dnia. Jeśli oczyszczamy twarz częściej, zwłaszcza silnymi preparatami, może pojawić się ryzyko uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry, tymczasem to ona najlepiej zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

Drugim błędem jest stosowanie zbyt mocno działających preparatów. Wprawdzie tuż po ich użyciu skóra wydaje się dogłębnie oczyszczona i odświeżona, lecz warto pamiętać, że oprócz zanieczyszczeń usuwamy z niej także cenny płaszcz hydrolipidowy. To sprawia, że skóra staje się „bezbronna” wobec drażniących czynników, które docierają do niej cały czas.

Kolejny błąd to używanie do oczyszczania skóry najpopularniejszego środka myjącego, czyli mydła. Stosowane regularnie wysusza skórę, a w przypadku nadwrażliwości może tylko pogorszyć problemy. Mydła mają pH silnie zasadowe, podczas gdy nasza skóra

Wreszcie, myjąc twarz i ciało, dobrze jest zadbać o odpowiednią temperaturę wody – powinna być letnia.

Jakie są skutki nieprawidłowego oczyszczania cery wrażliwej? Są to zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie, kłucie, przesuszenie, nadreaktywność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wszystkich można uniknąć, zmieniając szkodliwe nawyki i sięgając po specjalistyczne preparaty.

Jak wybrać dobry preparat do demakijażu skóry wrażliwej?

Produkty do demakijażu cery wrażliwej powinny cechować się bezpieczeństwem i wysoką tolerancją, potwierdzonymi w badaniach dermatologicznych. Idealnie, jeśli formuła jest oparta na niewielkiej ilości składników, wśród których znajdują się komponenty nawilżające, kojące i zapobiegające podrażnieniom. Przykładem takiego produktu jest Mikrosferyczne mleczko oczyszczające Puri-Sensimil Pharmaceris do demakijażu twarzy i oczu. Preparat ma podwójne zastosowanie – jako delikatne mleczko bez użycia wody (wystarczy nanieść go na płatek kosmetyczny i oczyścić skórę) oraz jako kojąca emulsja myjąca do spłukiwania (należy wydozować preparat na dłoń, wmasować  w skórę i zmyć wodą). Tym, co wyróżnia mleczko, jest działanie oparte na mikrosferycznych cząsteczkach, które mają zdolność oczyszczania nawet najmniejszych zakamarków skóry. Formuła ze złotą algą wspiera naturalną barierę ochronną skóry, aby była odporna na podrażnienia, gładka i ukojona. Dodatek prebiotyku sprzyja rozwojowi sprzyjającej mikroflory na skórze, która pełni rolę swoistej tarczy ochronnej. Dodatkowymi składnikami są pantenol i alantoina, łagodzące podrażnienia i ułatwiające gojenie uszkodzeń skóry.

Wrażliwa skóra – dodatkowe wskazówki dermopielęgnacyjne

Prawidłowo przeprowadzony demakijaż to bardzo istotna część troski o cerę, jednak oprócz tego warto pamiętać o codziennym aplikowaniu preparatu działającego nawilżająco i ochronnie. Obowiązkowo trzeba też zabezpieczyć skórę filtrami UV, gdyż promienie słoneczne mogą wywołać wiele niepożądanych reakcji: zaczerwienienie, swędzenie, a nawet wysypkę. Długotrwała ekspozycja grozi natomiast poparzeniami. Filtrów należy używać przez cały rok, choć latem ryzyko reakcji fotoalergicznych jest najwyższe. Dobry krem chroni także przed wiatrem i mrozem, które również wysuszają i podrażniają skórę. Złotą zasadą jest również delikatność. Skóry nie należy drapać, trzeć szorstkim ręcznikiem, używać ostrych peelingów. Wrażliwa cera wymaga wyjątkowo czułej opieki, o czym należy pamiętać każdego dnia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie