Czym są zastrzyki nadtwardówkowe?

Krzysztof Jagielski
10.11.2022

O zastrzykach nadtwardówkowych słyszał każdy, kto choć raz doświadczył bardzo ostrego bólu towarzyszącego np. rwie kulszowej. Jest to standardowa metoda leczenia stosowana w państwowym systemie opieki zdrowotnej, zarezerwowana wyłącznie dla ciężkich przypadków. Przyglądamy się jej w naszym poradniku.

Co trzeba wiedzieć o zastrzykach nadtwardówkowych?

Takie zastrzyki traktuje się w kategorii alternatywy dla leczenia operacyjnego. Są podawane pacjentom uskarżającym się na bardzo silny ból spowodowany najczęściej uciskiem na korzenie nerwu kulszowego. Co ciekawe, zastrzyki stanowią standard leczniczy nie tylko w Polsce, ale też np. w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki podaniu zastrzyku z substancją przeciwbólową i przeciwzapalną w miejscu występowania bólu, można o wiele szybciej przynieść pacjentowi ulgę. Najczęściej stosuje się tutaj zastrzyki z witaminami z grupy B, które działają rozluźniająco. Efekt w postaci wyraźnie odczuwalnej poprawy stanu zdrowia pacjenta następuje już po około 10 minutach.

Zastrzyki nadtwardówkowe podaje się w warunkach ambulatoryjnych. Przepisuje je lekarz, który widzi, że pacjent bardzo cierpi i nie jest w stanie przetrwać najgorszej fazy bólu w oparciu o niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Korzyści z przyjmowania zastrzyków nadtwardówkowych

Choć zastrzyki nie są najlepszą metodą leczenia ostrego bólu spowodowanego uciskiem na korzenie nerwu kulszowego (nie zastąpią profesjonalnej rehabilitacji), to mają kilka niewątpliwych zalet.

Przede wszystkim przynoszą szybką ulgę, co w położeniu pacjenta jest priorytetem. Zastrzyki nie tylko uśmierzają ból, ale również umożliwiają powrót do względnej sprawności – chodzenie, wyprostowanie się, samodzielne skorzystanie z toalety etc.

Zastrzyki nadtwardówkowe mogą również uchronić pacjenta przed koniecznością poddania się operacji neurochirurgicznej, która zawsze wiąże się z ryzykiem, stanowi leczenie inwazyjne i oznacza wielomiesięczną rekonwalescencję.

Warto również podkreślić, że zastrzyk jest podawany w miejscu bólu, dzięki czemu podana substancja nie obciąża żołądka i zaczyna działać o wiele szybciej niż np. lek w formie tabletki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie