Czym są emolienty i kiedy warto je stosować?

Andrzej Winnicki
16.02.2022

Emolienty to specjalna kategoria kosmetyków, które kojarzą się nam przede wszystkim z pielęgnacją małych dzieci. Okazuje się jednak, że po emolienty mogą i powinny sięgać także osoby dorosłe, zwłaszcza mające tzw. problematyczną skórę lub po prostu chcące kompleksowo zadbać o swoją urodę. Czym dokładnie są emolienty? Kiedy warto je stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Emolienty – co to jest?

Emolienty to produkty zaliczane do grupy dermokosmetyków, a więc preparatów pielęgnacyjnych o właściwościach leczniczych. Są przeznaczone dla osób, które borykają się z różnego rodzaju problemami skórnymi, cierpiących na dermatozy, suchość skóry, choroby dermatologiczne etc. Celem stosowania emolientów jest przede wszystkim wsparcie naturalnych procesów odbudowy skóry i regeneracji naskórka.

Jakie działanie wykazują emolienty?

Emolienty mają silne właściwości nawilżające i natłuszczające. Z tego powodu doskonale sprawdzają się w pielęgnacji i terapii skóry cierpiącej na deficyt wodny, co jest charakterystyczne w przebiegu różnego rodzaju chorób dermatologicznych i dermatoz.

Emolienty stanowią również źródło cennych składników odżywczych, na czele z lipidami i białkami. Wykazują właściwości uelastyczniające, łagodzą podrażnienia i inne nieprzyjemne objawy, włącznie ze swędzeniem pieczeniem czy zaczerwienieniem skóry.

Bardzo ważną właściwością emolientów jest również to, że wykazują działanie przeciwzapalne oraz oczyszczające, dlatego znakomicie sprawdzają się w terapii uszkodzonej skóry, szczególnie narażonej na kontakt z drobnoustrojami i innymi patogenami chorobotwórczymi.

Kto i kiedy powinien stosować emolienty?

Emolienty należy stosować zawsze wtedy, gdy konieczne jest zapewnienie nie tylko odbudowy, ale też ochrony wrażliwej skóry. Przykłady najważniejszych zastosowań wymieniamy poniżej:

  • w przebiegu łuszczycy,
  • w przebiegu atopowego zapalenia skóry (u dzieci i dorosłych),
  • w przypadkach trądziku młodzieńczego, osób dorosłych oraz trądziku różowatego,
  • przy nadwrażliwości skóry,
  • jesienią i zimą w celu nawilżenia skóry i odbudowy warstwy lipidowej,
  • w przypadku łojotokowego zapalenia skóry,
  • w pielęgnacji skóry alergicznej.

Emolienty można stosować nie tylko w celach leczniczych, ale również profilaktycznie, chociażby w formie dodatku do kąpieli czy w ramach codziennej pielęgnacji skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie