Choroby układu oddechowego, w tym bezpośrednio dotykające płuc, mogą być bardzo groźne i realnie wpływać na skrócenie życia pacjenta. Nie wspominając już o tym, że same w sobie znacząco obniżają komfort codziennego funkcjonowania, chociażby zmuszając do rezygnacji z uprawiania sportu czy uniemożliwiając rozwój kariery zawodowej. Wiele spośród tych najgroźniejszych chorób można wykryć na dość wczesnym etapie i dzięki temu skutecznie je kontrolować. Temu właśnie służy spirometria, wokół której narosło wiele mitów i uprzedzeń.
Badanie spirometryczne, bo tak prawidłowo określamy spirometrię, to podstawowe badanie pozwalające ocenić pojemność płuco raz przepływ powietrza przez układ oddechowy. Cała procedura zajmuje około 15 minut, jest całkowicie bezbolesna i nie powoduje żadnego dyskomfortu.
Spirometrii można się poddać prywatnie lub na NFZ po uzyskaniu skierowania lekarskiego. Badanie jest bardzo proste. Pacjent nabiera powietrza do płuc, a następnie wydmuchuje je do specjalnego aparatu, czyli spirometru. Przypomina to trochę badanie alkomatem. Specjalista obsługujący aparat wprowadza wcześniej do komputera podstawowe dane pacjenta, przede wszystkim jego wiek, płeć oraz wzrost. Na tej podstawie algorytm oblicza, czy uzyskany wynik jest prawidłowy. Jeśli nie, wskazuje to na chorobę płuc.
Najczęściej diagnozowaną w badaniu spirometrycznym chorobą jest POCHP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, bardzo charakterystyczna dla palaczy tytoniu. Duża różnica pomiędzy pojemnością płuc a objętością przepływającego przez nie powietrza może również wskazywać na astmę, zapalenie płuc, nowotwór oraz szereg innych chorób układu oddechowego.
Ważne!
Wykrycie POCHP na wczesnym etapie, u osoby w średnim wieku, daje duże szanse na przedłużenie jej życia nawet o 15 lat.
Naturalną grupą odbiorców tego badania są oczywiście palacze, ale też ich niepalący bliscy (palacze bierni). Spirometria pozwoli określić przybliżony „wiek płuc”, a więc także przewidzieć, kiedy nastąpi rozwój jednej z chorób obturacyjnych. Taka informacja często otrzeźwia palacza i skłania go do porzucenia nałogu.
Badanie spirometryczne jest również przeznaczone dla osób, które szybko się męczą, narzekają na przewlekły kaszel, często łapią infekcje dróg oddechowych, miewają duszności, są stale przemęczone, mają świszczący oddech oraz są alergikami. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.