Urazy stawu skokowego, najczęściej pospolite skręcenie kostki, nie są uważane za poważną kontuzję. Mnóstwo osób traktuje to w kategorii lekkiego urazu i nie podejmuje żadnego leczenia, poprzestając tylko na kilku dniach odpoczynku, odciążeniu stawu i stosowaniu okładów z Altacetu. Warto natomiast wiedzieć, że zbagatelizowanie kontuzji może w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia przewlekłej niestabilności stawu skokowego. Więcej o tym piszemy w naszym poradniku.
O przewlekłej niestabilności stawu skokowego mówimy wtedy, gdy dochodzi do nieprawidłowego zrośnięcia się torebki stawowej i więzadła. Konsekwencją tego jest zbyt duży luzy pomiędzy tymi tkankami, co uniemożliwia prawidłową pracę stawu skokowego, a tym samym nie pozwala utrzymywać stopy we właściwej pozycji.
Osoby cierpiące na tę przypadłość nie mogą komfortowo uprawiać sportu, nierzadko mają nawet problemy z chodzeniem, dźwiganiem ciężkich przedmiotów, towarzyszy im wieczny ból w kostce. Są również dużo bardziej narażone na kolejne skręcenia stawu skokowego, włącznie z zerwaniem torebki stawowej.
Nie jest to schorzenie, które nabywa się ot tak. Ma ono charakter postępujący i zawsze jest efektem zbagatelizowania wcześniejszych kontuzji w obrębie stawu skokowego. Już pierwsze skręcenie kostki znacząco zwiększa ryzyko odnowienia się urazu w przyszłości. Z kolei wielokrotne uszkodzenia stawu skokowego może doprowadzić właśnie do wystąpienia przewlekłej niestabilności.
Wina niestety leży po stronie pacjenta, który zbagatelizował pierwszą kontuzję oraz kolejne. Nieprawidłowe zaleczenie urazu prowadzi do tego, że staw pozostaje niestabilny i jest narażony na powtórne skręcenia.
Podstawą jest poddanie się rehabilitacji kontuzjowanego stawu skokowego, z czego niestety większość osób rezygnuje. Powszechne przekonanie o tym, że skręcona kostka nie jest niczym groźnym prowadzi do tego, że uraz może nieść ze sobą poważne konsekwencje w przyszłości.
Dlatego zaraz po doznaniu kontuzji warto poszukać doświadczonego rehabilitanta, który zaproponuje odpowiednią metodę przywrócenia stawu i tkanek miękkich do pełnej sprawności.