Na pewno słyszałeś o bakteriach prebiotycznych, które mają korzystny wpływ na ludzki układ pokarmowy i trawienny, a tym samym na cały organizm. Czy wiesz, że ich źródłem są przede wszystkim prebiotyki, a więc także produkty bez problemu dostępne w każdej domowej kuchni? Dowiedz się, czym właściwie są prebiotyki i za co odpowiadają.
Prebiotyk to nic innego, jak niestrawna przez człowieka substancja trafiająca prosto do jelita, gdzie następnie fermentuje i stanowi pożywkę dla bakterii. Można więc napisać, że prebiotyki są paliwem dla dobrych bakterii tworzących mikroflorę bakteryjną w ludzkim układzie trawiennym.
Istnieje wiele prebiotyków, spośród których najważniejsze są: fruktoooligosacharydy, galaktooligosacharydy, indulina oraz mannaonoligosacharydy. Dostarczamy je bakteriom zarówno w postaci artykułów spożywczych, jak i prebiotyków dostępnych w aptece.
Prebiotyki nie tylko zapewniają energię dobroczynnym bakteriom. Same również mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, ponieważ udowodniono, że sprzyjają obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, poprawiają przyswajalność wapnia, wspomagają układ odpornościowy, łagodzą objawy wrzodów żołądka i grzybicy pochwy, regulują poziom pH w jelitach, a także wykazują działanie antynowotworowe.
Zanim pójdziesz do apteki po preparaty prebiotyczne, to najpierw zajrzyj do domowej spiżarni, w której z pewnością znajdziesz produkty pełniące funkcję prebiotyków w ludzkim organizmie. Do najważniejszych z nich zaliczamy czosnek i cebulę, por, karczochy, cykorię, szparagi, pomidory, banany oraz naturalny miód. Jedzenie tych produktów wspomaga więc funkcjonowanie całego układu pokarmowego i trawiennego.