Czym jest nietolerancja alkoholu?

Krzysztof Jagielski
17.11.2020

Nietolerancja alkoholu jest mało znanym problemem o podłożu alergicznym, który dość powszechnie (i prześmiewczo) utożsamia się z zatruciem alkoholowym oraz pojawiającym się następnego poranka ciężkim kacem. Warto natomiast wiedzieć, że osoby z nietolerancją alkoholu obserwują u siebie tego typu objawy już po przyjęciu symbolicznej dawki tego związku chemicznego. Czym zatem dokładnie jest nietolerancja alkoholu? Jakie są jej objawy? Jak ją zdiagnozować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Nietolerancja alkoholu, czyli?

Zacznijmy od wyjaśnienia, że ludzki organizm ma zdolność usuwania alkoholu, czyli inaczej etanolu, który stanowi dla niego substancję toksyczną. Aby było to możliwe, potrzebne jest wyprodukowanie dwóch enzymów: dehydrogenazy alkoholowej (odpowiada za rozkładanie etanolu do aldehydu octowego) oraz dehydrogenazy aldehydu octowego (aldehyd octowy sam w sobie również jest toksyczny, dlatego drugi enzym musi go przekształcić w kwas octowy, łatwiej usuwany z organizmu).

Dopiero zakończeniu tego procesu ustępują objawy zatrucia alkoholowego oraz kaca. Dotyczy to jednak wyłącznie osób z tolerancją alkoholu. Ci, którzy tej tolerancji nie mają, dużo gorzej znoszą kontakt z alkoholem, nawet w drobnych ilościach. Wynika to z faktu, iż ich organizmy produkują zbyt mało wspomnianych enzymów, aby było możliwe szybkie zakończenie procesu usuwania etanolu.

Objawy nietolerancji alkoholu

Są one bardzo podobne do tych, jakie towarzyszą kacowi, jednak mogą utrzymywać się znacznie dłużej, a przy tym pojawiają się już po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu – na przykład wypiciu łyka wina lub kieliszka wódki.

Do tych objawów zaliczamy między innymi:

  • migrenę,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • uderzenia gorąca,
  • zaczerwienienie skóry,
  • niepokój.

Jak zdiagnozować nietolerancję alkoholu?

Powinien się tym zająć lekarz alergolog, który na podstawie objawów opisanych przez pacjenta podejmie decyzję, czy wskazana jest dalsza diagnostyka. Bardzo ważne jest również to, aby określić, czy pacjent nie cierpi na nietolerancję konkretnego alkoholu, czy może wszystkich rodzajów. W tym celu wykonuje się testy alergiczne lub bardziej zaawansowane badanie enzymu rozkładającego histaminę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie