Czym jest kontraktowa produkcja leków?

Maciej Piwowski
17.11.2020

Rynek farmaceutyczny uczestniczy w toczących się bezustannie zmianach gospodarczych. W ostatnich latach byliśmy świadkami poważnego zredefiniowania modeli biznesowych wielu firm produkujących leki. Jedną z jego konsekwencji jest wzrost popularności kontraktowej produkcji leków. Dowiedz się, na czym dokładnie polega taki proceder i w jaki sposób firmy mogą na nim zaoszczędzić.

Produkcja kontraktowa leków - na czym to polega? 

Kontraktowa produkcja leków jest przykładem na pewien określony model współpracy przedsiębiorstwa lub dystrybutora z podmiotem będącym dostawcą usług produkcyjnych. Na rynku leków uczestnikami takiej współpracy są firmy farmaceutyczne, które zawierają umowę z producentem kontraktowym. Przedsiębiorstwo lub dystrybutor leków zleca ich produkcję - na różnych etapach - zewnętrznej firmie. Na producencie kontraktowym, na całym etapie produkcji, spoczywa obowiązek zatrudnienia odpowiednich specjalistów a także zapewnienie potrzebnego sprzętu i komponentów, które służą do produkcji leków. 

Produkcja kontraktowa leków to coraz popularniejsza praktyka. Wynika to z wielu czynników, między innymi z narastającej presji cenowej, która generuje potrzebę racjonalizacji kosztów. Często wskazuje się także na zjawisko tak zwanego klifu patentowego. Leki, które tracą uprawnienia patentowe sprawiają, że ich odpowiedniki mogą być produkowane przez inne firmy po dużo niższej cenie. Nie zawsze jednak podmiotom tym opłaca się własna produkcja tych leków - zlecenie tego firmie zewnętrznej jest o wiele tańszym rozwiązaniem. 

Produkcja kontraktowa leków - wady i zalety

Kontraktowa produkcja leków pozwala przedsiębiorcom farmaceutycznym na skupieniu swoich wysiłków na rozwoju i prowadzeniu badań naukowych, które mogą prowadzić do przełomu w produkcji leków. Współpraca z producentem kontraktowym nie wymaga zakupu własnej infrastruktury służącej do tworzenia leków. Odchodzi także konieczność zatrudniania własnych specjalistów od produkcji. Firma farmaceutyczna może więc potraktować priorytetowo dążenie do innowacji. 

Produkcja kontraktowa leków, według wielu, ma także swoje wady. Przedsiębiorca nie ma możliwości sprawowania bezpośredniej kontroli nad producentem kontraktowym i jego pracą. Dlatego też niezwykle istotny jest wybór godnego zaufania partnera, który ma ugruntowaną pozycję na rynku farmaceutycznym. Mimo wszystko zainteresowanie firm farmaceutycznych tego typu współpracą nie spada. Wręcz przeciwnie, praktyka staje się standardem, a z czasem możemy spodziewać się jedynie wzrostu liczby kontraktowej produkcji leków.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie