Czy tampony mają datę ważności?

Mateusz Nowak
11.06.2019

Tampony należą do artykułów higienicznych pierwszej potrzeby i chętnie stosowane są przez kobiety jako alternatywa dla mniej komfortowych i posiadających szereg ograniczeń podpasek. Nie są produktami szczególnie zaawansowanymi pod względem technologicznym z punktu widzenia użytkowniczki, a przy odrobinie wprawy w stosowaniu nie sprawiają żadnych problemów, dlatego rzadko pojawiają się w związku z tym produktem pytania inne niż związane bezpośrednio z jego aplikacją.

Przeterminowany tampon - prawda czy fikcja?

Kwestią często poruszaną przez użytkowniczki tamponów i nie związaną bezpośrednio z aplikacją, jest termin ważności tych szczególnych produktów. Ponieważ ma on bezpośredni związek z bezpieczeństwem użytkowania tamponów, pytanie jest jak najbardziej uzasadnione i należy potraktować je całkiem poważnie. Na opakowaniu tamponów jednej z wiodących marek, mimo dokładnych oględzin, nie znajdziemy terminu ich przydatności do użycia. Producent, zapytany wprost czy tampon ma datę ważności, odpowiada lakonicznie, niemniej jasno, że ich tampony nie mają daty ważności i jeśli przechowywane są w czystym i suchym miejscu, mogą być użyte nawet po bardzo długim czasie rzędu kilku lat.

Daty ważności na tamponach różnych marek

W przypadku jednak tamponów innego producenta, na opakowaniu widnieje wyraźna data ważności tamponów, która po skonfrontowaniu ją z datą produkcji informuje, że tampony są przydatne do użytku przez okres trzech lat od daty produkcji. Z kolei jeszcze inny producent zamieszcza na opakowaniu uwagę, że data ważności to pięć lat od daty produkcji tamponów. Wyraźnie więc widać zależność długości przydatności do użycia czy w ogóle istnienia daty granicznej lub nie od konkretnej marki.

Dlaczego jeden tampon może być przeterminowany, a inny nie?

Choć wszystkie tampony pełnią tę samą funkcję i wyglądają podobnie, mogą być wykonane z różnych materiałów i w innej technologii produkcji. Nie jest więc w związku z tym jasne, jak długo zachowują swoją przydatność i przez jaki okres od wyprodukowania gwarantują nam bezpieczeństwo stosowania. Dlatego warto przyjąć zasadę, że niezależnie od wiedzy na temat różnic w przydatności do użycia tamponów rozmaitych marek, zawsze należy trzymać się wytycznych producenta wskazanych na opakowaniu.

Więcej informacji zasięgniesz na www.myob.pl

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.