Czy jedząc czosnek można wyleczyć przeziębienie i grypę?

Maciej Piwowski
01.10.2018

Czosnek bywa nazywany naturalnym antybiotykiem. To bez wątpienia jeden z najzdrowszych produktów spożywczych występujących w naturze. Od wieków wykorzystuje się go w walce z objawami grypy i przeziębienia. I choć dziś półki w aptekach uginają się od leków, wciąż nie brakuje osób preferujących leczenie czosnkiem. Warto tutaj jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym naturalna terapia będzie najskuteczniejsza.

Zdrowotne właściwości czosnku

Trudno przecenić wpływ czosnku na ludzkie zdrowie. Wnikliwe badania udowodniły, że ten produkt ma działanie bardzo zbliżone do penicyliny. Najcenniejszym składnikiem czosnku jest enzym nazywany allinazą. To on tworzy związki, które działają podobnie do antybiotyków, przede wszystkim allicynę oraz tiosulfinat.

Obie substancje wykazują silne działanie przeciwwirusowe. Właśnie dlatego regularne jedzenie czosnku może przyspieszyć walkę z infekcją, szczególnie przeziębieniem i grypą. Mało tego. Sam czosnek, wsparty innymi naturalnymi źródłami witamin i minerałów, może wyleczyć człowieka z choroby. Potrwa to dłużej niż w przypadku zażywania leków, ale efekt będzie dokładnie taki sam.

Ponadto czosnek zawiera mnóstwo związków siarki, które nie tylko dezynfekują organizm i usuwają z niego drobnoustroje, ale także stymulują układ odpornościowy. Jedzenie czosnku jest więc zalecane zarówno w trakcie przechodzenia choroby, jak i profilaktycznie – zwłaszcza w sezonie infekcyjnym.

Warto wiedzieć

Czosnek wykazuje także działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Jak w pełni wykorzystać zdrowotne właściwości czosnku?

Przede wszystkim nie wolno go poddawać obróbce termicznej. Czosnek dodany np. do zupy czy sosu nie wesprze organizmu w walce z chorobą, ponieważ wysoka temperatura pozbawia go właściwości bakteriobójczych. Dlatego czosnek najlepiej jest spożywać w formie surowej i to zaraz po rozgnieceniu.

Najlepsze efekty przynosi regularna terapia. W czasie choroby należy jeść 2-3 ząbki surowego czosnku na dobę. Aby ułatwić sobie ich zjedzenie, można je dodawać np. do sałatki czy w formie przyprawy do mięs.

Rada

Zdecydowanie najlepsze właściwości zdrowotne ma czosnek niedźwiedzi (czyli inaczej dziki). Nie ma na to twardych dowodów, jednak lekarze sądzą, że czosnek pochodzący z masowych upraw rolniczych jest mniej korzystny dla ludzkiego organizmu – zwłaszcza ten importowany z Chin.

Kurację czosnkiem należy prowadzić przez około 7-10 dni. Nie ma sensu jej przedłużać, jeśli objawy choroby nie ustępują. Nigdy też nie przesadzamy z ilością spożywanego czosnku, ponieważ działa on drażniąco na wątrobę i układ pokarmowy. Dlatego leczenia tym produktem nie zaleca się osobom cierpiącym na m.in. nieżyt żołądka czy schorzenia jelitowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie