Żuchwa, potocznie nazywana również dolną szczęką, to ruchoma kość połączona z czaszką poprzez staw skroniowo-żuchwowy. Ból odczuwany w okolicach żuchwy to przypadłość, która nie tylko powoduje uczucie dyskomfortu, ale może również wskazywać na różnego rodzaju schorzenia. Podstawą do rozpoznania przyczyny dolegliwości bólowych żuchwy i jej okolic jest badanie obrazowe tej okolicy. Jednym z nich jest rezonans magnetyczny pozwalający uzyskać bardzo szczegółowy obraz obszaru skroniowo-żuchwowego. Na czym polega to badanie i jak przebiega?
Dzięki obecności stawu skroniowo-żuchwowego możemy m.in. jeść, ziewać i mówić. Wszelkie dysfunkcje w obrębie tej części ciała, utrudniające codzienne funkcjonowanie, mogą być zatem powodem do niepokoju. Gdy ból w okolicach żuchwy nie ustępuje po kilku dniach, powinniśmy niezwłocznie udać się do stomatologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Najczęstszymi objawami problemów w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego są:
Powodem dolegliwości bólowych może być przewlekły stres, którego efektem jest bruksizm (nieświadome zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki w nocy), ale także:
Gdy ból żuchwy pojawia się w towarzystwie objawów takich jak: kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej oraz nudności - nie zwlekajmy z wezwaniem pomocy. Objawy te mogą zwiastować zawał serca.
Aby poznać dokładną przyczynę dolegliwości bólowych w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego warto udać się do lekarza, który zadecyduje o konieczności przeprowadzenia konkretnego badania obrazowego - zdjęcia RTG lub wykonania rezonansu magnetycznego, dla uzyskania bardziej szczegółowego obrazu.
Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w jednej z placówek diagnostyki obrazowej Affidea. Więcej informacji znajdziesz na stronie:https://www.affidea.pl/nerwowo-i-trzeszczaco-bole-w-okolicy-szczeki/
Aby badanie rezonansem magnetycznym mogło przebiec bez przeszkód, nie należy spożywać posiłków na 3 godziny przed jego rozpoczęciem. Ponadto do pomieszczenia, w którym odbywa się badanie, nie wolno wnosić telefonu komórkowego, karty kredytowej oraz żadnych elementów metalowych, np. okularów, biżuterii, a nawet zamka błyskawicznego. Kwestią, która nie jest jednoznaczna i wymaga wcześniejszej konsultacji, jest obecność wszczepionego implantu w ciele. Decyzja o przeprowadzeniu badania zależy m.in. od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany dany implant. Przed wykonaniem badania należy więc dostarczyć szczegółową dokumentację wraz z opisem wszczepionego elementu.
Jeśli przed badaniem pacjentowi podany zostanie środek kontrastowy (jego celem jest zwiększenie dokładności obrazu), to musi on wcześniej przedłożyć aktualne (nie starsze niż 30 dni) badanie poziomu kreatyniny. W przypadku osób, cierpiących na niewydolność nerek, wynik badania nie może być starszy niż 7 dni. Aby uniknąć niespodzianek, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi przygotowania do badania, które udostępnia centrum diagnostyczne.
Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jest nieinwazyjne oraz bezpieczne. Przebieg badania wygląda następująco: pacjent kładzie się na stole, a następnie trafia pod skaner urządzenia, które wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała dla uzyskania szczegółowych obrazów badanego obszaru. Ważne, aby pacjent leżał nieruchomo. Ewentualne poruszenie głową w trakcie skanowania spowoduje niepełny i nie do końca miarodajny wynik badania.
Zastosowanie rezonansu magnetycznego w kwestii bólu żuchwy pozwala na bardzo dokładne zobrazowanie tkanek miękkich oraz kości. Badanie to jest jednym z kolejnych etapów diagnostyki umożliwiającej postawienie dokładnej diagnozy i wybór dalszego leczenia. Efektem badania MR żuchwy może być decyzja o leczeniu stomatologicznym lub chirurgicznym. W przypadku dolegliwości o podłożu stresowym wskazane mogą być ćwiczenia relaksacyjne oraz inne aktywności, które zredukują poziom stresu i jego wpływ na samopoczucie pacjenta.
Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w jednej z kilkudziesięciu placówek diagnostyki obrazowej Affidea, położnych na terenie całej Polski.
Artykuł partnera.