Co zrobić z przeterminowanymi lub wycofanymi z obrotu lekami?

Maciej Piwowski
19.04.2022

Każda domowa apteczka wymaga regularnych przeglądów. Koniecznie trzeba sprawdzać, czego w niej brakuje, a co powinno z niej zniknąć. Utylizacji poddajemy przeterminowane leki oraz te, które zostały wycofane z obrotu decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Leków nie wolno jednak tak po prostu wyrzucać do śmieci! Sprawdź, co z nimi zrobić.

Nie stosuj przeterminowanych i wycofanych leków

Zacznijmy od wyraźnego podkreślenia, że przeterminowanych i wycofanych z obrotu leków absolutnie nie wolno dłużej przyjmować. Nie licz na to, że to „tylko kilka dni po terminie”, a więc lek na pewno nie zaszkodzi. Po co igrać z własnym zdrowiem lub tym bardziej zdrowiem dziecka?

Pamiętaj, że nawet jeśli przeterminowany lek Ci nie zaszkodzi, to jego działanie może być zupełnie nieprzewidywalne – za słabe lub za silne. Trudno jest zatem określić dawkowanie, a tym bardziej liczyć na skuteczność terapii.

Do zwykłego śmietnika? Nigdy tak nie rób!

Wyrzucenie leków do śmieci jest poważnym błędem. Przede wszystkim możesz w ten sposób zaszkodzić naszej planecie. Substancje czynne zawarte w leku przenikną do gleby i mogą skazić wody podziemne. Z tego samego powodu nigdy nie wyrzucamy do śmieci zużytych baterii, akumulatorów czy innych produktów zawierających ciężką chemię.

Gdzie możesz bezpiecznie oddać leki?

Leki, zarówno przeterminowane, jak i wycofane z obrotu, można oddać zupełnie bezpłatnie w aptece, w której zostały kupione. Co ważne, w przypadku wycofanych leków można nawet liczyć na zwrot pieniędzy (trzeba tylko mieć paragon).

Leki można również oddać w każdej aptece, w przychodni, w szpitalu czy w punkcie selektywnej zbiórki odpadów. Środki farmaceutyczne wystarczy tylko wrzucić do specjalnie oznakowanego pojemnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie