Co zagraża Twojemu zdrowiu zimą?

Remigisz Szulc
03.02.2022

Nie ma przypadku w tym, że to właśnie zimą większość z nas zaczyna łapać różnego rodzaju infekcje. Ma to bezpośredni związek z niesprzyjającą aurą, niedoborem słońca, ale też zmianą naszych nawyków na te mniej korzystne dla zdrowia. Co najbardziej zagraża Twojemu organizmowi właśnie w okresie zimowym? Sprawdź to w naszym poradniku.

Smog

W Polsce jest to wielki, ogólnokrajowy problem. Smog stanowi źródło trujących związków chemicznych, w tym o działaniu rakotwórczym czy wywołujących POChP (Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc). Przed smogiem można się chronić poprzez stosowanie maski antysmogowej, natomiast w domu i w biurze warto zainwestować w elektroniczny oczyszczacz powietrza.

Brak ruchu

Zimno, ciemno, mokro, nic się nie chce. Znasz to? Takiemu myśleniu w okresie zimowym ulegają nawet osoby na co dzień bardzo aktywne fizycznie. Zaniechanie wysiłku, w tym uprawiania sportu, jest niekorzystne dla organizmu, ponieważ sprzyja tyciu, pogłębieniu wad postawy, bólom kręgosłupa oraz ma negatywny wpływ na układ nerwowy (może to być czynnik ryzyka stanów depresyjnych).

Niedobory witamin

Wynikają one przede wszystkim z zubożenia diety, co w okresie zimowym jest właściwie naturalne. Nie mamy przecież dostępu do świeżych warzyw i owoców, bazując tylko na tych importowanych, często bardzo niskiej jakości. Niedobory witamin oraz minerałów należy więc zimą uzupełniać poprzez suplementację.

Częstsze sięganie po używki

Zimą wielu z nas znacznie częściej pije alkohol, co nie tylko zaburza dietę i sprzyja tyciu, ale także powoduje osłabienie układu odpornościowego. Oczywiście okazjonalne sięganie np. po czerwone wino do obiadu nie jest żadnym problemem, jednak jeśli regularnie pijesz mocniejsze alkohole, to spróbuj od zaraz zerwać z tą „tradycją”. Z kolei osoby palące papierosy powinny jak najszybciej rozstać się z nałogiem.

Brak słońca

Kazik śpiewał, że „Polacy są tak agresywni, a to dlatego, że nie ma słońca, nieomal przez siedem miesięcy w roku.” I rzeczywiście, brak słońca to dla nas poważny problem, który mocno odbija się na naszym zdrowiu – zarówno fizyczny, jak i psychicznym. Ponura zimowa aura powoduje niedobór witaminy D, którą ludzki organizm syntezuje właśnie z promieniowania słonecznego. Może to prowadzić do pogorszenia stanu układu kostnego oraz do złego samopoczucia, stanów depresyjnych itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie