Co warto wiedzieć na temat przykurczu ręki i jego leczenia

Mateusz Nowak
23.05.2019

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez zdrowych rąk - niestety osoby zmagające się z przykurczem dłoni mierzą się z tym dzień po dniu.

Skąd bierze się przykurcz ręki

Mówiąc o przykurcz ręki mamy na myśli problemy z przykurczem stawów palców, śródręcza, nadgarstka lub łokcia. Historia każdego pacjenta jest indywidualna, a sam przykurcz może mieć związek z przebytym w przeszłości urazem lub kontuzją, ale też z chorobami genetycznymi czy zapaleniami stawów, na które kiedyś się cierpiało. Etiologia jest zatem zróżnicowana. Jeżeli chodzi o przykurcze ręki związane z urazami, mogą mieć one miejsce zarówno po złamaniach, skręceniach czy zwichnięciach, ale też na przykład po urazach związanych z pobicie, z ranami kłutymi ręki.

W przypadku przykurczu ręki niezwiązanego z urazem, możemy mówić o chorobach genetycznych (na przykład przykurcz Dupuytrena). Ta choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, polega na przebudowie i pogrubieniu tkanki podskórnej ręki, co powoduje przykurcze palców w stawach. Warto wspomnieć o tym, osoby cierpiące na przykurcz ręki bez względu na jego etiologię, mają to bardzo duże problemy w codziennym funkcjonowaniu. Nawet czynności samoobsługowe wykonywane są z niemałym trudem, nie mówiąc już o bardziej skomplikowanych czynnościach manipulacyjnych z wykorzystaniem rąk.

Leczenie przykurczu ręki

Na szczęście nowoczesna medycyna oraz fizjoterapia mają swoje sposoby na różne problemy zdrowotne w tym na przykurcz ręki. Zanim jednak trafimy do naprawdę dobrego miejsca, takiego jak na przykład przychodnia https://handproject.pl/przykurcz-reki/, ważna jest szczegółowa diagnostyka. Jest ona prowadzona pod kątem konkretnego pacjenta, a zatem jeden z najważniejszych aspektów to sam charakter przykurczu (czy po urazie czy też nie). W przypadku choroby genetycznej Dupuytrena można mówić o leczeniu przykurczu operacyjnym lub nieoperacyjnym.

W przypadku przykurczu związanego z urazem, dobierane są odpowiednie ćwiczenia oraz schematy postępowania, zawsze pod kątem indywidualnym u danego pacjenta. Tylko takie podejście zapewnia sukces w terapii, zmniejszenie objawów lub nawet całkowite wyleczenie, szczególnie jeżeli ma miejsce przykurcz ręki związany z przebytą kontuzją. Profesjonalne leczenie przykurczu ręki to najwłaściwsze droga w przypadku zdiagnozowania tego problemu u pacjenta.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie