Miałaś kiedykolwiek atak rwy kulszowej? Nawet jeśli nie, to z pewnością słyszałaś, jak ogromny towarzyszy temu ból. Choć atak niemal zawsze pojawia się znienacka, to są sygnały zwiastujące jego nadejście – to m.in. nasilający się ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa czy sztywność nóg o poranku. Powinnaś również wiedzieć, co sprzyja rwie kulszowej, aby móc wyeliminować te czynniki i tym samym uniknąć bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Jeśli spędzasz 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej pracując przy biurku, to automatycznie znajdujesz się w grupie ryzyka rwy kulszowej. Oczywiście atak może nastąpić jutro, za miesiąc czy za kilka lat, ale musisz sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli nie zaczniesz dbać o higieniczny tryb życia, czyli ruszać się, gimnastykować i robić sobie regularnych przerw w pracy, to prędzej czy później możesz spodziewać się niezwykle bolesnego doświadczenia.
Osoby, które nie uprawiają żadnego sportu, są nieaktywne, a wolny czas spędzają na kanapie, są bardzo narażone na wystąpienie ataku rwy kulszowej. To efekt osłabienia mięśni przykręgosłupowych (mięśni głębokich), co sprzyja wysuwaniu się krążka międzykręgowego – najczęstszej przyczyny rwy kulszowej. Jeszcze nie jest za późno – zacznij uprawiać jakiś sport i spędzaj czas aktywnie. Najlepszy jest basen, choć warto także codziennie się gimnastykować.
Masz nadprogramowe kilogramy? W takim razie sama skazujesz się na wysokie ryzyko ataku rwy kulszowej. Nadwaga i otyłość są ważnymi czynnikami ryzyka tego schorzenia, ponieważ powodują nadmierne obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Gdy dodamy do tego brak aktywności fizycznej, osłabienie mięśni głębokich oraz siedzący tryb pracy, to zyskujemy gotowy przepis na rwę kulszową. Jak najszybciej zmień swoje nawyki żywieniowe, przejdź na zdrową dietę redukcyjną, bo w przeciwnym razie pewnego dnia możesz już nie wstać z łóżka.
Nałogowi palacze są wyjątkowo mocno zagrożeni atakiem rwy kulszowej, ponieważ nikotyna oraz inne substancje zawarte w dymie papierosowym fatalnie wpływają na stan kręgosłupa, w tym odcinka lędźwiowego. Palenie przez kilkanaście lat wielokrotnie zwiększa ryzyko wysunięcia się krążka międzykręgowego (tzw. wypadnięcie dysku), co automatycznie wywołuje bolesny atak rwy.