Co mogą sygnalizować zmęczone i obolałe nogi?

Maciej Piwowski
06.08.2019

Jak się okazuje, uczucie zmęczonych i obolałych nóg towarzyszy nam bardzo często. Nic dziwnego, w końcu to na nich spoczywa cały ciężar naszego ciała. Jak zatem zadbać o kondycję zmęczonych nóg i przynieść im ukojenie?

Przyczyny obolałych i zmęczonych nóg

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie jak intensywny jest ból nóg. Czasami nogi mają prawo być zmęczone. Na nich codziennie się poruszamy, biegamy czy wchodzimy po schodach. Niekiedy często odczuwamy uczucie bolących stóp, zwłaszcza kiedy położymy się do łóżka. Wtedy bowiem, z dala od codziennych obowiązków i pracy możemy skoncentrować się na swoim ciele. Jednak jeśli ból jest ćmiący i długotrwały, niestety często oznacza poważniejsze problemy. Do takich należą:

  • przebyte urazy (naderwanie ścięgna, deformacje stóp itp.),
  • cukrzyca,
  • choroby reumatyczne,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • zmiany miażdżycowe,
  • dna moczanowa,
  • zaburzenia wodno-elektrolitowe,
  • zwyrodnienia kręgosłupa.

Okazuje się, że ból nóg wcale nie musi być objawem wyczerpującego i aktywnego dnia, tylko przyczyną może być choroba, o której nawet możemy nie wiedzieć. Przykładem jest zakrzepica żył głębokich, która ujawnia się między innymi poprzez bolące i obrzęknięte nogi, ocieplenie skóry czy sinicę stóp. Z tego względu, tak ważna jest dokładna diagnostyka. 

Zmęczone i bolące nogi – dlaczego to właśnie fizjoterapia i rehabilitacja przyniosą ci ulgę?

Jeśli uczucie ciężkich i obolałych nóg znacząco ci doskwiera, nie ratuj się środkami przeciwbólowymi, które jedynie zaleczą objawy a nie przyczyny. Warto przebadać się i sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy kłopotów z nerkami lub czy nie chorujemy na cukrzycę. Jeśli nie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy rehabilitantów i fizjoterapeutów. Dlaczego? Może okazać się, że mamy zwyrodnienie kręgosłupa lub wady postawy o których nie wiedzieliśmy. Bardzo często kłopoty z odcinkiem lędźwiowym czy bóle migrenowe objawiają się promieniującym bólem nóg i stóp. W jaki sposób pomoże nam fizjoterapia i rehabilitacja?

Przede wszystkim kluczowe będą masaże, które pobudzą krążenie krwi. Ulgę obrzękniętym i napiętym nogom przyniosą hydromasaże. Dobrym rozwiązaniem będzie także masaż limfatyczny BOA. Lecznicy  drenaż limfatyczny rozwiązuje problem opuchniętych i ciężkich nóg, a także wykazuje właściwości ujędrniające i wyszczuplające. Zabiegi i masaże w przypadku zmęczonych i obolałych nóg są bezbolesne i przynoszą ogromną ulgę oraz relaksują napięcia w ciele. W niektórych placówkach medycznych spotkamy specjalne pakiety dedykowane właśnie problemowi zmęczonych nóg, na przykład w Centrum Medycznym Multi Med w Warszawie

Jak się okazuje, doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy zmagają się z problemem obolałych nóg i stóp są ćwiczenia z zakresu rehabilitacji. Zwłaszcza jeśli borykamy się z wadami postawy czy zwyrodnieniem kręgosłupa, odpowiednio dobrana rehabilitacja wpłynie korzystnie na układ ruchowy. Rehabilitant może zlecić nam ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego: piłek gimnastycznych, trampolin, taśm, rollerów. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy wykwalifikowanych fizjoterapeutów i rehabilitantów, wybrać się na masaż limfatyczny i pomóc rozluźnić napięcia w ciele poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń.  

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie