Anemia, czyli niski poziom czerwonych krwinek spowodowany niedoborem żelaza, to dość powszechny problem, z którym najczęściej borykają się dzieci oraz kobiety. O początkach anemii świadczą takie objawy, jak ogólne osłabienie, bladość oraz pogorszenie nastroju. W takiej sytuacji warto zacząć od razu działać i przede wszystkim wzbogacić swoją dietę o produkty zasobne w żelazo. Ich lista jest bardzo długa i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Oto nasz wybór.
Powszechnie uważana za szczególnie bogate źródło żelaza. Choć nie każdy ją lubi, to przy anemii warto się do niej przekonać, ponieważ zawiera mnóstwo łatwo przyswajalnego żelaza – w 100 g wątróbki wieprzowej znajduje się aż 18 g tego pierwiastka. Mniej korzystnie pod tym względem wypada natomiast wątróbka drobiowa, cielęca oraz wołowa.
W każdym sklepie spożywczym można kupić kakao w proszku, które także stanowi bogate źródło żelaza. W 100 g kakao jest go około 18 g. Z kakao można robić sobie napoje mleczne czy dodawać je do różnych przekąsek. Opcjonalnie warto sięgać po gorzką czekoladę zawierającą dużo kakao.
Król wśród produktów roślinnych zawierających najwięcej żelaza. Problem w tym, że to znajdujące się w szpinaku jest słabo przyswajalne, dlatego zaleca się, aby nie opierać swojej diety żelazowej właśnie na szpinaku. Warto natomiast sięgać po niego także z innego powodu – szpinak zawiera dużo kwasu foliowego, który jest koniecznym składnikiem diety przy niedokrwistości.
Niedoceniana, przez wielu wręcz nielubiana, a okazuje się, że bardzo zdrowa. Natka pietruszki jest bogatym źródłem żelaza, jak również ułatwiającej jego wchłanianie witaminy C. Natkę warto przemycać do różnych posiłków przyrządzanych dla osoby z niedokrwistością, na przykład do zup, ziemniaków, sałatek, domowych sosów etc.
Bardzo bogate źródło żelaza, ponieważ w 100 g jaj kurzych znajduje się około 10 g tego pierwiastka. Przy anemii warto więc jak najczęściej włączać jajka do swojego jadłospisu pod dowolną postacią – nawet jajecznicy.
Pyszne, uniwersalne pod względem przyrządzania z nich różnych dań, a co najważniejsze zasobne w żelazo. Podstawą zdrowej diety, nie tylko przy niedokrwistości, jest jedzenie ryb co najmniej dwa razy w tygodniu. Śmiało można nimi zastąpić produkty mięsne.