Ciąża bliźniacza - wszystko co chciałbyś wiedzieć

Andrzej Winnicki
31.03.2020

Ciąża bliźniacza jest obarczona nieco wyższym ryzykiem wystąpienia powikłań niż ciąża pojedyncza. Jednocześnie, trzeba mieć świadomość tego, że w dzisiejszych czasach szanse na zajście w ciążę z bliźniętami są znacznie większe niż w pokoleniu naszych babć. Wszystko ze względu na rozpowszechnienie terapii hormonalnych.

Jakie są szanse na zajście w ciążę mnogą?

Przeciętnie ocenia się, że ciąża bliźniacza przydarza się raz na 85 wszystkich przypadków. Jeśli w naszej rodzinie występowały już ciąże bliźniacze, mamy zwiększone szanse na to, że i naszym udziałem staną się właśnie podwójne urodziny. Szanse na wystąpienie ciąży bliźniaczej zwiększają się również z wiekiem mamy (drastyczny wzrost częstotliwości występowania po 35 roku życia). Ciąże bliźniacze zdarzają się również często przy zapłodnieniu wspomaganym.

O tym, że mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą, można dowiedzieć się już w czwartym tygodniu jej trwania (okres ten liczymy od momenty wystąpienia ostatniej miesiączki). Diagnostyce służy badanie USG.

Ginekolog dla ciąży mnogiej

Każda ciąża bliźniacza wymaga wzmożonego monitorowania. Ja tłumaczy Maciej Zalewski, ginekolog we Wrocławiu  - lekarz musi stale monitorować stan ciężarnej: zalecane są nie tylko częstsze badania USG, ale również wzmożone dbanie o siebie. Zalicza się do tego konieczność pobierania wyższych dawek kwasu foliowego, a także oszczędzanie się. Szukając lekarza prowadzącego, warto kierować się do tych specjalistów, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich.

Czego nie należy robić w ciąży mnogiej?

Ciąża mnoga jest zagrożona ryzykiem wystąpienia przedwczesnego rozwiązania, dlatego kobiety, które są już na drugim półmetku, powinny unikać zbliżeń seksualnych. Należy też zrezygnować z dźwigania zakupów oraz z intensywnego uprawiania sportu. Coraz częściej konieczne jest zrezygnowanie z aktywności zawodowej zaczynając już od drugiego trymestru ciąży bliźniaczej.

Dieta w ciąży bliźniaczej

Kobiety będące w ciąży bliźniaczej muszą jeść nieco więcej niż kobiety, które zaszły w ciążę pojedynczą. Średnio ocenia się, że nadwyżka powinna wynosić o 500 kalorii więcej niż w czasie przed zajściem w ciążę. Wbrew pozorom, nie jest to dużo. Ważniejsze od objadania się jest zadbanie o to, aby dieta była różnorodna i bogata w jak najwięcej składników świeżych. Składniki diety powinny być bogate szczególnie w takie makroelementy jak żelazo, czy potas, ale także magnez, jod i kwas foliowy. Zarówno w czasie ciąży pojedynczej, jak i w przypadku ciąży bliźniaczej, koniecznie trzeba zrezygnować z jedzenia surowego mięsa, owoców morza, a także  z picia mleka niepasteryzowanego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie