Chłoniak – poznaj objawy i sposoby leczenia tego nowotworu!

Jerzy Biernacki
22.11.2019

Chłoniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z układu limfatycznego, a dokładniej - z białych krwinek nazywanych limfocytami. Choroba ta w wielu przypadkach daje się wyleczyć całkowicie. Dowiedz się jakie są objawy chłoniaka, jego rodzaje i sposoby leczenia!

Chłoniaki, podobnie jak inne nowotwory, mogą mieć przebieg ostry lub przewlekły. Dodatkowo wyróżnia się dwa typy chłoniaków: najczęściej występujące, czyli chłoniaki nieziarnicze i ziarnicę złośliwą.

Rodzaje chłoniaków

Pierwszy rodzaj chłoniaków pochodzi z limfocytów T, B i komórek NK. Do tej grupy zalicza się białaczki, chłoniaka Burkitta oraz szpiczaka. Ziarnica złośliwa zaś, nazywana również chorobą Hodgkina lub limfogranulomatozą charakteryzuje się obecnością komórek Reeda-Sternberga.

Chłoniak Hodgkina

Chłoniak Hodgkina, czyli ziarnica złośliwa, atakuje głównie węzły chłonne i pozawęzłową tkankę limfatyczną. Najczęściej pojawia się w młodym wieku, w trzeciej dekadzie życia. Drugi szczyt zachorowań przypada po 50 roku życia.

Choć jeszcze 10 lat temu ten rodzaj chłoniaka uważany był na nieuleczalny, dziś skutecznie udaje się przedłużać życie wielu pacjentów, a wczasna diagnoza zwiększa szansę na wyleczenie nawet do 90 procent!

Chłoniak Burkitta

Ten typ nowotworu dzieli się na trzy rodzaje: chłoniaka sporadycznego, endemicznego i związanego z niewystarczającym działaniem układu immunologicznego. O ile endemiczny chłoniak Burkitta występuje głównie w Afryce, dwa pozostałe rozwijają się u osób na całym świecie. Chłoniak Burkitta pojawia się najczęściej u osób młodych, czyli u dzieci i młodzieży.

Objawy chłoniaków

Wśród pierwszych objawów chłoniaków, często niestety bagatelizowanych przez pacjentów, są: gorączka o niejasnym podłożu, spadek masy ciała i nocna potliwość.

Jego objawy często przypominają także przeziębienie lub grypę. Wówczas chorzy skarżą się na stany podgorączkowe, zmęczenie i ogólne osłabienie, kaszel, niedrożność nosa i swędzenie skóry. Mogą pojawić się także powiększone węzły chłonne, ból brzucha i pokryte szarym nalotem migdałki, a także opuchlizna na nasadzie nosa, łukach brwiowych i powiekach. Więcej informacji o objawach chłoniaków, ich diagnostyce i leczeniu znajdziesz na https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.

Leczenie chłoniaków

W przypadku leczenia chłoniaków korzysta się zazwyczaj z dwóch metod: chemioterapii i radioterapii. Wiele zależy jednak od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Rokowania zależą w dużej mierze od stadium, w którym choroba zostanie zdiagnozowana i typu nowotworu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie