Chcesz przejść na dietę kopenhaską? Uważaj!

Maciej Piwowski
15.09.2017

Ta dieta w ostatnich latach jest przedmiotem bardzo gorących dyskusji. Jedni są nią zachwyceni, bo rzeczywiście przynosi zadziwiające efekty. Drudzy, i w tej grupie są przede wszystkim lekarze, zwracają uwagę na to, że jest wręcz skrajnie restrykcyjna. Czy dieta kopenhaska jest dobrym wyborem dla Ciebie? Komu może zaszkodzić?

Na czym to właściwie polega?

Dieta kopenhaska bazuje na ścisłym programie żywieniowym, którego złamanie powoduje brak efektów. To klasyczny przykład diety z zasadą domina: gdy jeden element się przewróci, cała konstrukcja natychmiast się zawala.

Dieta trwa zaledwie 13 dni i w założeniu ma pozwolić na zrzucenie od 4 do nawet 8 kilogramów. To bardzo dużo, dlatego słusznie przypuszczasz, że ten plan nie jest zbyt bogaty w produkty spożywcze. Tę dietę trudno nawet nazwać mianem programu. W praktyce jest to po prostu sposób na szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów, np. tuż przed wakacjami czy ślubem (dieta kopenhaska jest hitem wśród przyszłych panien młodych).

Warto wiedzieć

Przeciętna liczba przyjmowanych kalorii na diecie kopenhaskiej wynosi zaledwie 800 dziennie.

Co mogą jeść osoby na diecie kopenhaskiej?

Podstawę jadłospisu stanowi chude mięso i ryby. Do tego dopuszczalne jest jedzenie jaj kurzych, warzyw, a w ograniczonych ilościach także owoców. Zalecane jest picie kawy rozpuszczalnej i herbaty, głównie w celu pobudzenia trawienia.

Pamiętaj

Z diety kopenhaskiej absolutnie wykluczone są słodycze i alkohol.

Ta dieta jest zatem wyjątkowo monotonna i w gruncie rzeczy polega na... głodzeniu się. Dlatego na dobre efekty mogą liczyć wyłącznie osoby o bardzo silnej woli i zdeterminowane do tego, by schudnąć.

Kto nie powinien przechodzić na dietę kopenhaską?

Ta dieta, jak zresztą każda bazująca na tak restrykcyjnych zasadach żywieniowych, nie jest przeznaczona dla osób, które mają jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Mogą się na nią zdecydować jedynie Ci, których wyłącznym problemem jest nadwaga. Mimo to zalecane jest skonsultowanie pomysłu przejścia na dietę kopenhaską z lekarzem.

Diety w ogóle nie powinny brać pod uwagę osoby, które cierpią na różne schorzenia, w tym szczególnie choroby:

  • Nerek,
  • Żołądka,
  • Układu pokarmowego,
  • Niedokrwistość.

Nie zalecamy tej diety również osobom bardzo aktywnym, uprawiającym sport czy ciężko pracującym fizycznie. Niedobór kalorii będzie bowiem skutkować skrajnym zmęczeniem.

Dieta kopenhaska słusznie budzi kontrowersje. Można odnieść wrażenie, że do zwykłego głodzenia się została dorobiona filozofia, która ma ukryć prawdę o tym „programie”. A ta jest brutalna: w trakcie diety kopenhaskiej traci się przede wszystkim wodę i tkankę mięśniową, a nie tłuszcz (jest to spowodowane zbyt małą ilością spożywanych kalorii). Po zakończeniu diety waga szybko wróci do poprzedniej wartości, a bardzo prawdopodobny jest także tzw. efekt jo-jo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie