Jeśli jesteś osobą lubiącą aktywność fizyczną i stosujesz ją w wysokim stopniu, potrzebne jest ci zdrowe odżywianie – wypróbuj dietę samuraja. Sprawdź, na czym polega i dzięki jakiej diecie powstała.
Dieta samuraja w sporym stopniu opiera się na diecie paleo, przy czym została urozmaicona w taki sposób, aby być odpowiednio zbilansowaną dla osób z wysoką aktywnością fizyczną. Może więc kilka słów o diecie paleo.
Jest to plan żywieniowy skonstruowany na posiłkach, jakie stosowało się w erze peleolitu, czyli od około 2,5 mln do 10 tysięcy lat temu. Jeśli przeraża cię przygotowywanie posiłków lub nie masz na to czasu, zawsze możesz skorzystać z przygotowanej przez firmę cateringową Light Catering gotowej diety samuraja z dostawą do domu.
W diecie paleo zjada się owoce, warzywa, chude mięso, orzechy i nasiona oraz ryby, czyli wszystko to, co w dalekiej przeszłości mógł zdobyć, upolować i znaleźć człowiek.
Twórcą diety samuraja jest Nate Miyaki, który badając dietę paleo doszedł do wniosku, że ciężko jest w niej uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego po aktywności fizycznej, w związku z tym należy ją zmodyfikować.
Nate Miyaki jest absolwentem UC Berkeley, gdzie ukończył studia I stopnia kinezjologii. Swoje wykształcenie zaczął wykorzystywać, aby zgłębić wiedzę z zakresu żywienia człowieka, bowiem plany żywieniowe, o których uczono studentów dietetyki, niezupełnie mu odpowiadały, nie był do nich przekonany. Pasją Nate Miyaki stał się sport i dietetyka i wszystko pod tym kątem robił, aby się móc rozwijać, obecnie pracuje, jako trener personalny i specjalista do spraw żywienia.
Wiele spośród diet zostało stworzonych dla sportowców, w tym także dieta samuraja. Dzięki niej można zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale dieta ta została przygotowana także dla osób, które wprowadzają wysoką aktywność fizyczną do swojego życia. Ta wysokobiałkowa dieta w przeciwieństwie do diety paleo zakłada także jedzenie węglowodanów. Według twórcy diety węglowodany to właśnie odpowiedni składnik do odbudowy glikogenu mięśniowego.
Dieta samuraja zakłada dwie główne zasady:
Jak każdy rodzaj żywienia dieta samuraja ma także przeciwwskazania. Jeśli cierpisz na kłopoty ze strony układu pokarmowego lub zmagasz się z którąś z chorób autoimmunologicznych, lub masz alergię, zanim podejmiesz się zmiany w żywieniu, skonsultuj to z dietetykiem.
Artykuł partnera.