Bostonka u dziecka: jak rozpoznać objawy? Jak leczyć tę chorobę?

Andrzej Winnicki
28.09.2019

Bostonka jeszcze do niedawna była bardzo rzadką chorobą, ale obecnie staje się jednym z głównych zagrożeń w żłobkach i przedszkolach. Wirus wywołujący to schorzenie szczególnie „upodobał” sobie właśnie małe dzieci, stąd najwięcej przypadków zachorowania notuje się u osób poniżej 10. roku życia. Choroba ma nieprzyjemny przebieg, choć sama w sobie nie jest groźna. Jak ją rozpoznać i pomóc dziecku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Objawy bostonki

Bostonka (nazwa pochodzi od epidemii choroby, której ognisko zdiagnozowano właśnie w amerykańskim Bostonie) to choroba wirusowa o przebiegu podobnym do ospy. Przez wiele lat lekarze mieli spory problem z jej rozpoznaniem, myląc ją właśnie z ospą, dermatozami, drożdżakami a nawet opryszczką.

Na szczęście dziś choroba jest już bardzo dobrze rozpoznana i lekarze potrafią ją bezbłędnie zdiagnozować. Objawy bostonki są dość charakterystyczne. Są to przede wszystkim:

  • Surowicze dermatozy na stopach, dłoniach, w jamie ustnej, na języku, rzadko na tułowiu i pośladkach;
  • Uskarżanie się dziecka na ból gardła;
  • Bardzo wysoka gorączka do 40 stopni Celsjusza, trudna do zbicia;
  • Brak apetytu, płaczliwość, odmawianie przyjmowania napojów (z uwagi na ból w jamie ustnej);

Na wczesnym etapie lekarze czasami sugerują, by wstrzymać się z ostateczną diagnozą, ponieważ bostonka ma wiele wspólnych objawów z ospą wietrzną. Jeśli jednak po 2-3 dniach nie pojawi się wysypka na tułowiu, sprawa jest już jasna i mamy do czynienia z bostonką.

Co robić?

Rodzice mają prawo być bardzo zaniepokojeni objawami bostonki, jednak radzimy zachować spokój – to samo powie lekarz rodzinny lub pediatra. Bostonka jest jedną z tych chorób, które muszą same minąć. Nie ma tutaj żadnego uniwersalnego lekarstwa. Dziecku podaje się tylko leki przeciwgorączkowe (na zmianę ibuprofen i paracetamol, w przypadku bardzo wysokiej gorączki zalecane są chłodne kąpiele i okłady) i przeciwwirusowe.

Można również stosować maści przeciwzapalne i łagodzące na krostki, ale nie jest to konieczne. Jeśli dziecku dokucza silny ból gardła, wskazane będzie podawanie tabletek ziołowych o działaniu nawilżającym śluzówkę – starsze dziecko może też rzuć gumę, by stymulować wydzielanie śliny.

Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. Pociecha z pewnością będzie odmawiać jedzenia i picia, jednak trzeba przełamać jej opór. Zamiast stałych pokarmów podajemy papki, zupki, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, a przede wszystkim regularnie poimy dziecko wodą.

Bostonka mija po około 7 dniach. Wtedy ustępuje gorączka, a krostki zaczynają zasychać i samoistnie znikać. Pamiętajmy również, że jest to choroba silnie zakaźna, dlatego dziecko nie powinno mieć kontaktu z osobami spoza rodziny – bostonką mogą się zarazić także dorośli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.