Boostery tlenku azotu – co to takiego?

Mateusz Nowak
25.07.2019

Co chwila dowiadujemy się o jakiejś magicznej substancji, która ma zapewnić zdrowie i urodę. Tym razem pod lupę trafiają boostery tlenku azotu. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Jak skorzysta nasz organizm na ich suplementacji? Kto powinien je stosować?

Boostery tlenku azotu np. l-arginina, AKG arginina, cytrulina zwiększają jego syntezę. Tylko po co tlenek azotu w organizmie? Ma on szereg zadań istotnych szczególnie dla układu sercowo-naczyniowego:

  • rozluźnia mięśnie gładkie w naczyniach krwionośnych,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi,
  • zmniejsza krzepliwość krwi,
  • bierze udział w tworzeniu się nowych naczyń,
  • wpływa pozytywnie na pamięć,
  • uaktywnia miejscowy przepływ krwi (powstawania erekcji),
  • korzystnie wpływa na wychwyt glukozy przez komórki mięśniowe,
  • stymuluje wzrost nowych mitochondriów,
  • podnosi wydolność organizmu.

Boostery dostępne w suplementach

L-arginina – aminokwas, którego produktem utleniania jest  tlenek azotu. Stosowany przed treningiem zapewnia efekt tzw. Pompy mięśniowej poprzez zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie.

AKG arginina – aminokwas o długim działaniu polecany po treningu. Pomaga wpompować więcej glikogenu do mięśni. Suplementacja argininy po wysiłku fizycznym często jest zaniedbywana.

Cytrulina – produkt utleniania argininy, wspiera wytwarzanie tlenku azotu, prekursor powstawania kreatyny – aminokwasu niezbędnego do budowania się masy mięśniowej. Polecana do poprawy usuwania mleczanów z mięśni. Nagromadzenie mleczanów objawia się pieczeniem i paleniem mięśni w trakcie i po treningu.

Boostery tlenu azotu mają swoje zastosowanie nie tylko u  osób trenujących, ale także są wskazane dla chorych na nadciśnienie. Przy nadciśnieniu lepsza niż l-arginina będzie AKG arginina. Warto dodać wtedy jeszcze antyoksydany takie jak np. resveratrol, koenzym Q10, PQQ. Eksperci w dziedzinie boosterów NO twierdzą, że każdy człowiek, powinien przyjmować do 6 g argininy dziennie w celu zapobiegania nadciśnieniu tętniczemu, zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie i polepszeniu elastyczności naczyń.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.