Ból w przedniej części głowy – jakie mogą być tego przyczyny?

Mariusz Siwko
12.07.2021

Bóle głowy towarzyszą nam na co dzień i z reguły nie zwracamy na nie uwagi, ratując się tabletką przeciwbólową. Jednak w sytuacji, gdy problem ten staje się nagminny, warto wziąć pod uwagę, że może to być objaw nawet bardzo poważnej choroby. Do najczęstszych typów bólu głowy zaliczymy dolegliwość w jej przedniej części. O czym może to świadczyć? Sprawdź najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Migrena

Migrenowy ból głowy charakteryzuje się tym, że jest bardzo intensywny i może utrzymywać się przez wiele godzin czy nawet kilka dni. Dodatkowo odczuwamy jednostronne pulsowanie w przedniej części głowy. Mogą również pojawić się inne dolegliwości, jak nudności, światłowstręt czy wymioty.

Napięciowy ból głowy

Na ból w przedniej części głowy często uskarżają się osoby żyjące w silnym stresie, znerwicowane i przepracowane. Jest to sygnał alarmowy wysyłany przez organizm, że czas najwyższy trochę zwolnić, odpocząć, wyjechać na kilka dni i odciąć się od obowiązków służbowych. W przypadku napięciowego bólu głowy dolegliwości pojawiają się głównie w sytuacjach stresowych.

Choroby wzroku

Ból głowy z przodu jest typową dolegliwością towarzyszącą osobom, które cierpią na poważne wady wzroku, jak również chorującym na jaskrę. Co ciekawe, częściej obserwują to u siebie dalekowidze. Jeśli nie nosisz okularów czy szkieł korekcyjnych, a ból w przedniej części głowy pojawia się u Ciebie regularnie, to warto zacząć od wizyty u okulisty. Sygnałami alarmowymi są również światłowstręt, nudności, zamazany obraz – zwłaszcza podczas pracy przy komputerze.

Chore zatoki

Ból głowy w jej przedniej części może wskazywać również na rozwijające się lub już zaawansowane zapalenie zatok. Wówczas będzie się on nasilać podczas pochylania, spania na jednym boku czy wykonywania gwałtownych ruchów głową. Ból ten ma charakter typowo pulsujący, ma się wrażenie, jakby coś wypychało skórę od wewnątrz.

Guz mózgu

To rzadka przyczyna bólu w przedniej części głowy, ale jeśli wykluczyliśmy inne możliwe powody takiego stanu, to na pewno nie należy odrzucać prawdopodobieństwa, że dotknęła nas choroba nowotworowa mózgu. W takiej sytuacji bezwzględnie trzeba udać się na konsultację neurologiczną.

Krwotok podpajęczynówkowy

Jest to bardzo rzadkie zjawisko, natomiast stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Ból wywołany krwotokiem podpajęczynówkowym charakteryzuje się tym, że jest bardzo trudny do zniesienia – ma się wrażenie, jakby za chwilę głowa miała eksplodować. Pilnie zgłoś się do lekarza!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie