Blizna po operacji – jak z nią postępować ?

Jerzy Biernacki
16.08.2019

Ludzka skóra nieustannie się odnawia. W miejscu przerwania tkanek, także w skutek zabiegów chirurgicznych powstają nowe komórki, nowe włókna kolagenowe i skóra dąży do przywrócenia swojej ciągłości. Niestety proces ten, nazywany procesem bliznowacenia skutkuje trwałym śladem – blizną pooperacyjną.

Blizna po operacji – jak z nią postępować

Ludzka skóra nieustannie się odnawia. W miejscu przerwania tkanek, także w skutek zabiegów chirurgicznych powstają nowe komórki, nowe włókna kolagenowe i skóra dąży do przywrócenia swojej ciągłości. Niestety proces ten, nazywany procesem bliznowacenia skutkuje trwałym śladem – blizną pooperacyjną.

Już po około dwóch miesiącach miejsce blizny jest aż w 80 procentach tak wytrzymałe, jak zdrowa skóra.  Niestety nie zawsze blizna goi się dobrze, nierzadko po operacji pacjentowi zostaje przykra pamiątka. Blizny, szczególnie, jeśli są w widocznych miejscach mogą być źródłem kompleksów. Nierzadko jest to problem nie tylko estetyczny. Blizna, którą nie była odpowiednio pielęgnowana może być źródłem dolegliwości bólowych, może ciągnąć oraz swędzieć. Aby zminimalizować ryzyko takich przykrych dolegliwości i aby blizna była jak najjaśniejsza, elastyczna i płaska, należy ją mobilizować. Czym jest mobilizacja blizny? Odpowiadamy.

Mobilizacja blizny pooperacyjnej

Pozostawienie blizny samej sobie jest najgorszym możliwym scenariuszem. Z blizną należy pracować – sprzyjają jej świeże powietrze, masaż i nawilżanie. Oznacza to, że w pierwszym etapie gojenia, blizna powinna możliwie najwięcej oddychać. A następnie należy bliznę mobilizować oraz stosować specjalistyczne preparaty na blizny po operacji. Mobilizacja blizny pooperacyjnej oznacza masaż, naciąganie, uciskanie i rozciąganie blizny, aby powstające, świeże włókna kolagenowe były odpowiednio długie i elastyczne. Dzięki temu cała blizna po operacji będzie bardziej miękka i elastyczna. Masaż powinien być połączony ze stosowaniem preparatu na blizny. Może być to na przykład żel silikonowy na blizny, który jest bezwonny, biozgodny, aksamitny i ma udowodnione, skuteczne działanie na blizny pooperacyjne.

Jak mobilizować bliznę po operacji i czym ją smarować

Mobilizacja blizny pooperacyjnej wraz ze stosowaniem żelu na blizny będzie procesem żmudnym i długotrwałym, ale rezultaty są warte poświęcenia. Bliznę należy mobilizować dwa razy dziennie, za każdym razem łącząc masaż z aplikacją żelu na blizny. Kilka - kilkanaście minut pracy z blizną wystarczy, aby już po kilku tygodniach zobaczyć poprawę wyglądu blizny pooperacyjnej. Kuracja trwać powinna 3-6 miesięcy w zależności od tego, kiedy zaczniemy bliznę mobilizować. Efekty będą szybciej widoczne w przypadku blizn świeżych. Blizny starsze wymagają więcej czasu.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.